Amerykanie zabili "zastępcę numer jeden" al-Bagdadiego

Świat
Amerykanie zabili "zastępcę numer jeden" al-Bagdadiego
PAP/EPA/MAXAR HANDOUT

Amerykańscy żołnierze zabili prawdopodobnego zastępcę Abu Bakra al-Bagdadiego - poinformował na Twitterze Donald Trump. Wcześniej w niedzielę prezydent USA informował o śmierci przywódcy dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS), który zginął podczas operacji sił specjalnych USA w Syrii. "Najprawdopodobniej zająłby najwyższe stanowisko. Teraz i on nie żyje" - dodał Trump.

"Właśnie potwierdzono, że pierwszy zastępca Abu Bakra al-Bagdadiego został zlikwidowany przez amerykańskich żołnierzy" - napisał na Twitterze amerykański prezydent. "Najprawdopodobniej przejąłby przywództwo" - w IS po śmierci Bagdadiego.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Trump opublikował zdjęcie psa pomagającego w ujęciu Bagdadiego. "Wykonał świetną robotę"

 

Trump nie podał konkretnego nazwiska, ale agencja Reutera przypomina, że w poniedziałek USA potwierdziły doniesienia o śmierci Abu al-Hasana al-Muhadżira - rzecznik IS.

 

Przywódca dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) zginął podczas operacji sił specjalnych USA w Syrii.

 

Kierował Państwem Islamskim od 2010 roku

 

W niedzielę o śmierci Muhadżira poinformował dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), na których czele stoją Kurdowie, Mazlum Abdi. Napisał na Twitterze, że rzecznik IS został "wzięty na cel" w miejscowości Ajn al-Bajda, w północnej części prowincji Aleppo (północny zachód kraju).

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Przywódca Państwa Islamskiego nie żyje. Trump: umarł jak pies i tchórz [WIDEO]

 

Dowódca SDF podał ponadto, że akcja, w której zginął Muhadżir, była "kontynuacją poprzedniej operacji", która doprowadziła do śmierci Bagdadiego. Abdi określił rzecznika IS jako "prawą rękę" Bagdadiego. Z kolei kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które stanowią trzon SDF, poinformowały, że Muhadżir został zabity we wspólnym ataku kurdyjskich i amerykańskich sił.

 

Również w niedzielę Trump poinformował o śmierci przywódcy IS. Bagdadi - jak mówił - wysadził się w powietrze podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii, gdy zorientował się, że nie zdoła umknąć amerykańskim żołnierzom.

 

Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. W szczytowym okresie kontrolowała ona tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu. Jednak porażki IS w Mosulu w Iraku i w Ar-Rakce w Syrii w 2017 roku spowodowały sukcesywny upadek samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie. Bagdadi stał się uciekinierem

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie