Abp Głódź miał znęcać się nad duchownymi. 16 kapłanów potwierdza te doniesienia

Polska
Abp Głódź miał znęcać się nad duchownymi. 16 kapłanów potwierdza te doniesienia
Polsat News
Abp Sławoj Leszek Głódź miał znęcać się nad duchownymi i wykorzystywać swoją nadrzędną pozycję.

16 kapłanów archidiecezji gdańskiej w oświadczeniu potwierdziło prawdziwość informacji zawartych w programie TVN24 "Czarno na białym" na temat metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Jednocześnie wyrażają gotowość powtórzenia zarzutów wobec abpa Głódzia nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce.

16 kapłanów z archidiecezji gdańskiej skierowało oświadczenie do nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio. Napisali w nim, że potwierdzają prawdziwość informacji zawartych w programie "Czarno na białym" i "wyrażają gotowość ponownego przedstawienia wspomnianych w nim faktów wobec nuncjusza apostolskiego".

 

Nazwiska sygnatariuszy oświadczenia wraz z ich odręcznymi podpisami zostały podane do wiadomości nuncjusza. Treść oświadczenia przekazano też do wiadomości Sekretariatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

 

ZOBACZ TEŻ: Abp Głódź napisał list do prezydent Gdańska ws. Trójmiejskiego Marszu Równości

 

Wymuszanie pieniędzy, wulgarne wypowiedzi 

 

W reportażu wyemitowanym 24 października kilkunastu byłych i obecnych duchownych opisało, jak abp Sławoj Leszek Głódź znęcał się nad nimi i wykorzystywał swoją nadrzędną pozycję. Ofiary mobbingu mówią o publicznym poniżaniu, "ponadnaturalnym strachu", wymuszaniu pieniędzy i ubliżaniu im za zbyt niskie datki. Przytaczają wulgarne i pogardliwe wypowiedzi arcybiskupa. Jeden z nich przyznaje się do myśli samobójczych.

 

Większość kapłanów wypowiada się w reportażu anonimowo. Pod nazwiskiem występuje jedynie ks. Adam Świeżyński z UKSW, który ujął się za jednym z poszkodowanych. On także poinformował PAP o oświadczeniu 16 kapłanów.

 

W programie zwrócono uwagę, że świadectwa ofiar mobbingu zostały przekazane dwóm ostatnim nuncjuszom apostolskim w Polsce, bez reakcji.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie