Obraz "Jezus wyśmiewany" sprzedany za 24 mln euro. Przez wiele lat wisiał w kuchni

Kultura
Obraz "Jezus wyśmiewany" sprzedany za 24 mln euro. Przez wiele lat wisiał w kuchni
Reuters

Obraz pochodzący z XIII wieku, który wisiał w kuchni starszej kobiety z Francji, został w niedzielę sprzedany na aukcji za 24 miliony euro, czyli około 100 milionów złotych.

W czerwcu pracownik domu aukcyjnego przyjechał do 90-letniej kobiety w Compiegne w północnej Francji. W pewnym momencie, podczas oglądania jej domu, zobaczył na ścianie obraz, który przykuł jego uwagę. Polecił kobiecie, aby skonsultowała się z ekspertami w sprawie tego malowidła.

 

Francuzka wcześniej nie przywiązywała większej wagi do obrazu. Podobnie jak członkowie jej rodziny, którzy sądzili, że to stara ikona pochodząca z Rosji.

 

ZOBACZ: obraz Banksy'ego sprzedany za rekordową cenę. Przedstawia szympansy w Izbie Gmin

 

Po analizie ekspertów okazało się, że obraz o nazwie "Jezus wyśmiewany", najprawdopodobniej namalował około roku 1280 włoski malarz Cimabue, którego prace są obecnie wystawiane w paryskim Luwrze oraz muzeach we Florencji i Asyżu. Przedstawia Jezusa otoczonego tłumem ludzi. Obraz o rozmiarach 20 na 24 cm ma być częścią większego dyptyku, którego inne części znajdują się w kolekcjach Fricka w Nowym Jorku i Narodowej Galerii w Londynie. 

 

Obraz namalował włoski malarz Cimabue, prawdopodobnie około roku 1280Reuters
Obraz namalował włoski malarz Cimabue, prawdopodobnie około roku 1280

- To wspaniałe, przypomina o tym, że na świecie są ważne obrazy, które dalej czekają na to, żeby je odkryć - mówił Alexis Ashot, konsultant w brytyjskim domu aukcyjnym Christie's. 

 

Eksperci szacowali, że obraz może zostać wylicytowany za 4-6 milionów euro. Ostatecznie, podczas niedzielnej aukcji, dzieło zostało sprzedane za 24 miliony euro. Licytację wygrał anonimowy kupiec. Organizatorzy zapowiedzieli, że do kobiety, w której domu wisiał obraz, trafi "większość" kwoty uzyskanej ze sprzedaży.  

 

Aukcja obrazu Reuters
Aukcja obrazu "Jezus wyśmiewany" przyciągnęła tłumy

"Jezus wyśmiewany" to pierwsze w nowożytnej historii dzieło Cimabue, które zostało wystawione na sprzedaż.

luq/zdr/ foxnews.com, AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie