Estonia oskarżyła Rosję o naruszenie jej przestrzeni powietrznej

Świat
Estonia oskarżyła Rosję o naruszenie jej przestrzeni powietrznej
zdj. ilistracyjne/Pixabay/skeeze
Według MSZ był to już trzeci w tym roku przypadek wtargnięcia rosyjskiego samolotu w estońską przestrzeń powietrzną

Ambasador Rosji w Tallinie został wezwany do estońskiego MSZ, gdzie wręczono mu notę protestacyjną w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej Estonii przez samolot pasażerski rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych - podały w poniedziałek siły zbrojne Estonii.

Według nich, jest to już trzeci w bieżącym roku przypadek wtargnięcia rosyjskiego samolotu w estońską przestrzeń powietrzną. Maszyna Tu-154 przeleciała w piątek rano w pobliżu wyspy Vaindloo w Zatoce Fińskiej, przebywając przez ponad minutę w strefie ponad wodami terytorialnymi Estonii. Samolot miał włączony transponder identyfikacyjny, ale nie przedstawił planu przelotu i nie nawiązał kontaktu radiowego z kontrolą naziemną.

 

Położona 26 kilometrów od stałego lądu i mająca tylko nieco ponad sześć hektarów powierzchni niezamieszkana wyspa Vaindloo jest najbardziej wysuniętym na północ fragmentem terytorium Estonii.

 

Samoloty nad Bułgarią 

 

Niedawno pisaliśmy o naruszaniu bułgarskiej przestrzeni powietrznej. Od początku roku myśliwce sił powietrznych Bułgarii miały być podrywane 19 razy po przybliżeniu się do przestrzeni powietrznej kraju samolotów z wyłączonymi transponderami. Przypuszcza się, że chodzi o rosyjskie maszyny.

 

W przypadkach przybliżania się obcych maszyn do bułgarskiej granicy powietrznej mogło chodzić o prowokacyjną taktykę ze strony Rosji, stosowaną przez nią od lat w regionie Morza Czarnego.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie