Chile: prezydent podpisał dekrety ws. zniesienia stanu wyjątkowego

Świat
Chile: prezydent podpisał dekrety ws. zniesienia stanu wyjątkowego
PAP/EPA/Fernando Bizerra Jr
W sobotę prezydent Chile zapowiedział rekonstrukcję rządu, by "odpowiedzieć na żądania" protestujących

Prezydent Chile Sebastian Pinera podpisał w niedzielę dekrety znoszące o północy z niedzieli na poniedziałek stan wyjątkowy, wprowadzony w tym kraju 18 października w reakcji na masowe protesty przeciw podwyżce cen biletów komunikacji publicznej w Santiago.

Demonstrujący w stolicy domagali się początkowo jedynie odwołania kolejnej podwyżki cen biletów na stołeczne metro. Jednak prezydent powierzył wojsku zadanie przywrócenia spokoju. W konsekwencji mieszkańcy stolicy odpowiedzieli jeszcze większymi demonstracjami, protestując już także przeciwko represjom i polityce socjalnej rządu, a także przeciw rosnącym kosztom utrzymania i opieki medycznej, narastającym nierównościom społecznym oraz niewydolnemu systemowi emerytalnemu.

 

Choć rząd szybko wycofał się z podwyżek, masowe protesty wybuchły również w innych dużych miastach kraju, jak Valparaiso i Vina del Mar.

 

PRZECZYTAJ: Ponad milion manifestantów na ulicach Santiago, stolicy Chile [ZDJĘCIA]

 

Wojsko na ulicach

 

Wojsko zostało skierowane na ulice po raz pierwszy od zakończenia przed 30 laty dyktatury gen. Augusto Pinocheta. Mimo ogłoszenia w stolicy, a następnie w 16 okręgach także godziny policyjnej, w Santiago i innych miastach dochodziło do rabowania mienia prywatnego, w całym kraju okradziono ponad 200 supermarketów.

 

Po początkowych stanowczych wypowiedziach o tym, że rząd jest "w stanie wojny z nieprzejednanym, nieubłaganym wrogiem", Pinera zapowiedział ostatecznie, że spotka się z politykami opozycji, aby poszukiwać "porozumienia społecznego", i zwrócił się do społeczeństwa o "przebaczenie".

 

Mimo pojednawczego tonu szefa państwa oraz złożonej przez niego obietnicy podwyższenia najniższych emerytur oraz zamrożenia cen elektryczności związki zawodowe i ruchy społeczne ogłosiły 23 października strajk generalny. Opozycja zażądała niezwłocznego odwołania stanu nadzwyczajnego i zaprzestania działań siłowych władz i wojska wobec protestujących.

 

Zabici i ranni 

 

Protesty kontynuowano; w piątek w Santiago odbył się największy z obecnej fali protestów, z udziałem ponad miliona osób. W sobotę Pinera zapowiedział rekonstrukcję rządu, by "odpowiedzieć na żądania" protestujących.

 

Według agencji EFE od początku kryzysu w Chile zginęło co najmniej 19 osób, w tym sześciu obcokrajowców, a ponad 1000 osób zostało rannych. Jak podał chilijski Narodowy Instytut Praw Człowieka, aresztowano łącznie ponad 3 tys. osób.

 

Na prośbę Pinery, skierowaną do biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, którym jest obecnie Michelle Bachelet, w poniedziałek przybędzie do Santiago druga już delegacja ONZ, aby zapoznać się na miejscu z sytuacją w Chile. 

emi/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze