Pierwsza w historii Belgii kobieta na stanowisku premiera

Świat
Pierwsza w historii Belgii kobieta na stanowisku premiera
Twitter/Belgian Royal Palace
Sophie Wilmes podziękowała wszystkim za wsparcie.

44-letnia liberalna polityk Sophie Wilmes została mianowana w niedzielę przez króla Belgów na pełniącą obowiązki premiera. Obecny p.o. szefa rządu Charles Michel za kilka tygodni zastąpi Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

Pałac królewski opublikował w niedzielę na Twitterze informację ze zdjęciem z audiencji, na której Wilmes została przyjęta przez króla Filipa. Na stanowisku ministra budżetu i służby publicznej Wilmes zastąpił David Clarinval.


Przed oficjalną rezydencją monarchy w centrum belgijskiej stolicy wczesnym wieczorem zebrała się garstka dziennikarzy i zaciekawionych zamieszaniem turystów. Obecny szef rządu, który 1 grudnia zastąpi na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, zapowiedział wcześniej, że zrezygnuje z urzędu krajowego najpóźniej na początku listopada.

 

 

"Dziękuję wszystkim, którzy wykazali się entuzjazmem i wsparciem w obliczu tej nowej roli. To z pewnością nie będzie łatwe, ale zamierzam ciężko pracować w interesie wszystkich obywateli" - napisała na Twitterze nowa premier.

 


"Będę prowadzić dialog"


Wilmes, tak jak do tej pory Michel, ma kierować rządem niemającym poparcia większości parlamentarnej. Belgijskie ugrupowania od majowych wyborów nie były w stanie porozumieć się w sprawie sformowania koalicji.


- Jestem osobą dialogu i będę prowadzić dialog - powiedziała cytowana przez "Le Soir" nowa premier pytana o to, jak poradzi sobie, nie mając za sobą większości.

 

ZOBACZ: Wydali ponad miliard euro na usługi seksualne w ciągu roku. Wspomogli tym gospodarkę


Belgia nie ma sformowanego rządu od grudnia zeszłego roku, bo wówczas upadła poprzednia koalicja. W efekcie Michel podał swój rząd do dymisji, ale zostały mu jednocześnie powierzone przez króla obowiązki wypełniania zadań premiera.


Była minister budżetu i służby publicznej


Urodzona w styczniu 1975 r. Wilmes studiowała w brukselskim Instytucie Zaawansowanych Studiów Komunikacji Społecznej, a w polityce zadebiutowała jako radna gminy w Uccle (jedna z dzielnic Brukseli) w 2000 r.


AFP pisze, że uważana jest za osobę bliską Michelowi; należy do jego Ruchu Reformatorskiego. W 2014 r. weszła do parlamentu, a we wrześniu 2015 r. dołączyła do rządu federalnego. Pełniła funkcję ministra budżetu i służby publicznej w obecnym gabinecie Michela.

 

ZOBACZ: Pierwszy kosmiczny spacer kobiet. Zobacz transmisję z ponad 400 km nad Ziemią


Wilmes jest pierwszą w historii Belgii kobietą na stanowisku premiera. Podobnie jak Michel należy do francuskojęzycznej społeczności Walonów. Główny podział w Belgii przebiega na linii północ-południe, gdzie na północy mieszka większość niderlandzkojęzyczna, a na południu - mniejszość frankofońska.


Nie wiadomo, jak długo nowa premier będzie zarządzała krajem. Po wyborach w 2010 r. w Belgii tymczasowa administracja rządziła przez ponad cztery i pół roku, ustanawiając tym samym rekord świata dla państwa nieogarniętego wojną.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie