Zaskakujący wynik rankingu. Warszawa dystansuje największe metropolie

Kultura
Zaskakujący wynik rankingu. Warszawa dystansuje największe metropolie
pixabay
W Warszawie jest już ponad 200 bibliotek publicznych

Mieszkańcy Warszawy mają ponadprzeciętną, w stosunku do mieszkańców innych stolic, łatwość w dostępie do książek - wynika z rankingu "World Index". Mamy trzy razy więcej bibliotek publicznych niż Londyn i ponad siedem razy więcej niż Madryt.

"World Index" pokazał ile bibliotek publicznych przypada na 100 tys. mieszkańców. W Warszawie jest już ponad 200 placówek. Poza polską stolicą na podium uplasował się Seul i Paryż.

 

Wśród uwzględnionych przez "World Index" najsłabiej wypadł Lagos, Bogota i Istambuł - w tych miastach na 100 tys. osób nie przypada nawet jedna placówka biblioteczna. 

 

ZOBACZ TEŻ - Tokarczuk dla Polsat News: zamierzam się polityką zajmować. Poprzez głosowanie, wyrażania swoich opinii

 

Mapa stołecznych bibliotek

 

Wszystkie warszawskie biblioteki dostępne są NA PONIŻSZEJ MAPIE.

 

 

Poziom czytelnictwa

 

W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. badanych - wynika z raportu czytelnictwa. Podstawowe wskaźniki czytelnictwa są stabilne. W dłuższej perspektywie czasowej widać jednak, że deklaracje czytania książek wyraźnie spadły w latach 2004-2008. To, że zainteresowanie czytaniem książek nie rośnie, ma wiele przyczyn - twierdzą autorzy raportu.

 

ZOBACZ TEŻ - "Siła Europy". Włoska prasa o Noblach dla Tokarczuk i Handkego

 

Dane płynące z badań nie napawają optymizmem, ale samorządy robią wiele by ten stan poprawić, np. poprzez uproszczenie dostępu do zasobów. I nie dotyczy to tylko stolicy. Od października z usług w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie można korzystać bez karty bibliotecznej, a zamiast niej użytkownicy mogą posługiwać się innym imiennym dokumentem, np. legitymacją studencką lub nowym dowodem osobistym.

msl/ml/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze