Członkowie jury zrezygnowali, konkurs odwołano. Afera wokół "Książki Historycznej Roku"

Kultura
Członkowie jury zrezygnowali, konkurs odwołano. Afera wokół  "Książki Historycznej Roku"
pixabay
Książka Piotra Zychowicza została wycofana z konkursu.

12. edycja konkursu "Książka Historyczna Roku" została odwołana. Informację tę podał prof. Antoni Dudek, który był przewodniczącym jury konkursu, ale zrezygnował, podobnie jak członek jury dr Sławomir Cenckiewicz, w proteście przeciwko wycofaniu z konkursu książki "Wołyń zdradzony" Piotra Zychowicza.

Konkurs "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w. W czwartek trójka z czwórki organizatorów konkursu - Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury (bez IPN) - poinformowała, że książka Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA", została z niego wycofana.

 

Jako poinformowano, decyzja o wycofaniu książki "jest zgodna z §7 pkt. 3 regulaminu Konkursu".

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Zaskakujący wynik rankingu. Warszawa dystansuje największe metropolie

 

"Pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki"

 

"W zaistniałej sytuacji decyzję organizatorów o unieważnieniu 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego uważam za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację. Chcę też oświadczyć, że z uwagi na niedopuszczalne w mojej ocenie zachowanie niektórych organizatorów konkursu, nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury. Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana" - napisał Antoni Dudek w oświadczeniu zamieszczonym na portalu interia.pl.

 

"Decyzja podyktowana troską o wiarygodność i prestiż nagrody"

 

Oświadczenie zamieszczono w piątek na stronie konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego.

 

"Organizatorzy Konkursu »Książka Historyczna Roku« – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody" - napisano w oświadczeniu.

 

W czwartek trójka z czwórki organizatorów konkursu - Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury (bez IPN) - poinformowała, że książka Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA", została z niego wycofana. W proteście przeciwko tej decyzji z zasiadania w jury konkursu zreygnowali dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz prof. Antoni Dudek.

 

W swojej najnowszej książce "Wołyń zdradzony" Piotr Zychowicz postawił tezę, że dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę okrutnych zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii m.in. ze względu na planowaną akcję "Burza". Książka, opublikowana przez Dom Wydawniczy "Rebis", trafiła do księgarń 2 lipca.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie