Uroczystości w Sejmie. Nowo wybrani posłowie odebrali zaświadczenia o wyborze

Polska
Uroczystości w Sejmie. Nowo wybrani posłowie odebrali zaświadczenia o wyborze
Polsat News
Uroczystości w Sejmie. Nowo wybrani posłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze

Posłowie Sejmu IX kadencji odebrali w czwartek zaświadczenia o wyborze. Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podkreślił, że nowi posłowie, ze względu na rekordową frekwencję wyborczą, mają najmocniejszy mandat w całym okresie III RP, życzył im, aby godnie i sumiennie wykonywali swoje obowiązki.

Podczas uroczystości w Sali Kolumnowej Sejmu Kozielewicz podkreślił, że ostatnie wybory parlamentarne były historyczne, ponieważ odbyły się w stulecie pierwszych wyborów do Sejmu II RP z 26 stycznia 1919 roku.

 

Po drugie, jak mówił szef PKW, tegoroczne wybory były historyczne ze względu na rekordową frekwencję. Jak mówił, padł frekwencyjny rekord ostatniego 30-lecia i wyborach wzięło udział ponad 18 mln Polek i Polaków, czyli 61,74 proc. uprawnionych do głosowania.

 

- Ta wysoka jak na Polskę frekwencja wyborcza daje państwu niezwykle silny mandat przedstawicielski, można powiedzieć, że najmocniejszy w całym okresie III RP. Tak uzyskany parlamentarny mandat wypełnia nadzieja wyrażana przez miliony wyborców na sprawiedliwe i sprawne rządy - mówił do nowych posłów Kozielewicz.

 

  

 

ZOBACZ TEŻ - Schetyna: Budka jednym z naturalnych kandydatów na szefa klubu KO

 

Przedstawiciele pięciu formacji

 

W Sejmie nowej kadencji zasiądą przedstawiciele pięciu formacji politycznych. PiS zdobyło 235 mandatów, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 134, Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem) - 49, PSL - 30 oraz Konfederacja - 11. Jeden mandat przypadnie posłowi Mniejszości Niemieckiej.

ZOBACZ też: Czy sejmowi debiutanci staną do wojny ideologicznej? Gajewska (KO): jestem za normalnością

 

Posłowie-debiutanci poznają Sejm

 

To ważna uroczystość zwłaszcza dla posłów-debiutantów. M.in. tego, jak głosować i jak dojść do głosu na sejmowej mównicy uczyli się w środę.

 

Sejmowy pierwszy raz. Debiutanci przechodzą szkoleniePAP/Leszek Szymański
Sejmowy pierwszy raz. Debiutanci przechodzą szkolenie

 

- Jest to mój pierwszy dzień. Ogromne też emocje, jest to taki rytuał przejścia i wchodzę w nową rolę. Mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom - mówiła Klaudia Jachira (KO).

 

Posłowie-elekci dostali m.in. torby z gadżetami. - Jest poradnik dla posła, konstytucja - pokazywał Paweł Poncyljusz (KO).

 

- Przez osiem lat ten Sejm się trochę zmienił, więc przyszedłem tak trochę rozeznać sytuację. Właśnie powiedziałem paniom, że nie ma najważniejszego elementu posła, czyli taki mały portfelik na kartę do głosowania - dodał.

 

- Zrealizowałem polityczne marzenie. Mam po raz pierwszy w życiu mandat poselski. Mam nadzieję, że tego nie spieprzę - mówił Włodzimierz Czarzasty.

 

Lider SLD nigdy wcześniej posłem nie był. Podobnie jak inna znana postać, czyli Jan Kanthak, rzecznik ministerstwa sprawiedliwości.

 

Odebrali teczki m.in. z konstytucją

 

Szkolenia rozpoczęły się w środę i potrwają do czwartku, nowi posłowie zaczynają je od spotkania w holu głównym Sejmu, gdzie jest punkt konsultacyjny. Tutaj odbierali teczki m.in. z konstytucją i Regulaminem Sejmu, a także robili sobie zdjęcia do sejmowych dokumentów.

 

Potem odbywają się zajęcia w sali plenarnej, gdzie doświadczeni urzędnicy pokazują nowym posłom jak wygląda procedura głosowania, a także złożenie ślubowania poselskiego. Posłowie zapoznają się też z gmachem Sejmu, na zajęciach uczą się, co zrobić, gdy zgubi się kartę do głosowania.

las/zdr/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie