Stołeczne nieruchomości. Sąd uchylił kolejną decyzję komisji weryfikacyjnej

Polska
Stołeczne nieruchomości. Sąd uchylił kolejną decyzję komisji weryfikacyjnej
Google Street View

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z listopada zeszłego roku ws. nieruchomości przy al. Niepodległości 151. Orzeczenie jest nieprawomocne. Gdyby się uprawomocniło sprawa tej nieruchomości wróci do komisji.

To kolejna z kilkunastu uchylonych przez WSA decyzji komisji weryfikacyjnej. Ostatnio - we wtorek - sąd ten uchylił trzy inne decyzje tej komisji m.in. dotyczącą ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała znana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska.

 

Postanowienie o nieważności decyzji zwrotowej z 30 sierpnia 2012 ws. nieruchomości przy al. Niepodległości 151 komisja weryfikacyjna podjęła 20 listopada 2018 r. Komisja uznała wówczas, że w tej sprawie wniosek dekretowy został złożony po upływie terminu, a mimo to został rozpoznany. Dlatego też w ocenie komisji decyzja zwrotowa prezydenta m.st. Warszawy została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Ponadto - według komisji - przy decyzji zwrotowej nie ustalono również przesłanki posiadania nieruchomości przez właścicieli lub ich następców prawnych.

 

ZOBACZ TEŻ - Sąd uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej. "Chce udowodnić, że PiS się myli"

 

Odwołania do WSA złożyli beneficjenci decyzji zwrotowej oraz - wyłącznie w zakresie części uzasadnienia decyzji komisji - m.st. Warszawa.

 

"Dwa rozstrzygnięcia - sytuacja niedopuszczalna"

 

WSA w uzasadnieniu czwartkowego wyroku zwrócił uwagę, iż wcześniej w sprawie tej nieruchomości - w związku ze sprzeciwem prokuratora - decyzja zwrotowa prezydenta Warszawy była badana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. "SKO w 2014 r. odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji m.st. Warszawy z 2012 r." - mówiła sędzia Monika Sawa przychylając się do części argumentów skarżących.

 

ZOBACZ TEŻ - "Mam wrażenie, że chodzi o jakąś rozgrywkę polityczną". Córka Jolanty Brzeskiej o decyzji sądu

 

- Decyzja SKO nadal funkcjonuje w obrocie. W efekcie po wydaniu decyzji przez komisję w obrocie mieliśmy dwa rozstrzygnięcia, które w sposób odmienny rozstrzygały kwestie materialno-prawne (...). Taka sytuacja jest niedopuszczalna - zaznaczyła sędzia. Dodała, iż komisja weryfikacyjna nie odniosła się w uzasadnieniu swojej zeszłorocznej decyzji do tego rozstrzygnięcia SKO i jego znaczenia.

 

Pełnomocnicy komisji wnosili o oddalenie skarg. Wskazywali na rozprawie, że postępowanie przed SKO, a postępowanie przed komisją to odrębne sprawy, bo komisja ma inne uprawnienia, a na rozprawach przed komisją częściowo występowały inne strony - m.in. m.st. Warszawa.

 

Jednak w ocenie sądu, choć oba postępowania - przed SKO i komisją - nie były tożsame, to odmiennych ustaleń na bazie tego samego stanu faktycznego dokonały SKO i komisja. - Komisja ponownie rozpoznając sprawę dokona oceny stanu faktycznego (...) uwzględniając obowiązujące i funkcjonujące w obrocie orzeczenie SKO - powiedziała sędzia Sawa.

 

W czwartek WSA rozpatrzył także odwołania od decyzji komisji zapadłych jesienią zeszłego roku i dotyczących nieruchomości przy ul Wilczej i Skorupki 6. Ze względu na skomplikowanie tej sprawy ogłoszenie wyroku dotyczącego tej nieruchomości zostało odroczone do 31 października.

 

Większość dotychczas rozpatrzonych decyzji komisji została jednak uchylona

 

Dotychczas - w lutym br. - WSA oddalił skargi na decyzje komisji weryfikacyjnej złożone przez strony postępowania, w tym przez m.st. Warszawa, w sprawach nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38, Kazimierzowskiej 34 i we wrześniu Morszyńskiej 27. W mocy pozostała także decyzja komisji dotycząca dawnej ul. Królewskiej 39.

 

Większość dotychczas rozpatrzonych decyzji komisji została jednak uchylona. W sierpniu br. WSA uchylił decyzje komisji dotyczące nieruchomości przy ul. Lutosławskiego 9 i Jagiellońskiej 27. W początkach czerwca stwierdził zaś nieważność trzech decyzji komisji weryfikacyjnej ws. działek na pl. Defilad pod dawnymi adresami: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50. W maju WSA uchylił decyzję komisji dotyczącą nieruchomości przy ul. Smolnej 32. Wcześniej - w początkach kwietnia - uchylił zaś decyzje komisji dotyczące nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i Łomżyńskiej 44.

 

Ostatnio w październiku WSA uchylił natomiast decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy ulicach Szarej i Czerniakowskiej oraz - w tym tygodniu - Mokotowskiej 40 i Skaryszewskiej 11. Uchylona została także decyzja w sprawie Nabielaka 9.

 

Inne z zapadłych uchyleń - z drugiej połowy września - dotyczyło zaś nieruchomości przy ul. Dahlberga 5. W tym przypadku WSA nie tylko uchylił decyzję komisji, ale także umorzył całe dalsze postępowanie. Sąd wskazał wówczas, iż uchylone przez komisję decyzje w sprawie nieruchomości zostały wydane przed wejściem w życie ustawy o komisji reprywatyzacyjnej. "Rozstrzygnięcie WSA przeczy idei powołania komisji" - oceniał wówczas tamten wyrok przewodniczący komisji Sebastian Kaleta.

 

Orzeczenia WSA są nieprawomocne, przysługuje na nie skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

msl/emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie