7 mln zł odszkodowania za nieruchomości przy Borzymowskiej. Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje

Polska
7 mln zł odszkodowania za nieruchomości przy Borzymowskiej. Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje
PAP/Marcin Obara

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje prezydenta m.st. Warszawy z 2011 r. o przyznaniu w sumie ponad 7 mln zł odszkodowania za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej, nakazała też miastu ponowne rozpatrzenie sprawy - poinformował we wtorek przewodniczący komisji Sebastian Kaleta.

Jak mówił Kaleta, komisja na posiedzeniu niejawnym zdecydowała o uchyleniu sześciu decyzji o przyznaniu odszkodowań za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej na łączną kwotę 7 mln 139 tys. zł. Dodał, że miasto powinno wystąpić o zwrot tych środków.

 

Przewodniczący komisji mówił, że przy wydawaniu decyzji o odszkodowaniach nie zbadano prawidłowo, czy zostały spełnione przesłanki warunkujące ich przyznanie i wypłatę. Dodał, że prezydent m.st. Warszawy w postępowaniu pominął również analizę istnienia i zakresu prawa do nieruchomości przy ul. Borzymowskiej.

 

Kaleta dodał, że wątpliwości budzą również okoliczności zakupu nieruchomości przez dawną właścicielkę, ponieważ transakcja ta odbyła się w okresie okupacji przed niemieckim notariuszem.

 

A - jak mówił przewodniczący komisji - w świetle powojennego polskiego dekretu nabycie nieruchomości w okresie okupacji mogło być uznane za nieważne, ponieważ zachodzi uzasadnione podejrzenie, że akt sprzedaży został oparty na przepisach skierowanych przeciwko państwu polskiemu. Kaleta zaznaczył, że prezydent m.st. Warszawy nie brał pod uwagę tych okoliczności rozpatrując wnioski o odszkodowania.

 

"Wielki proceder korupcyjny" 

 

Kaleta stwierdził, że działki przy ul. Borzymowskiej to była "perła w koronie" znanego warszawskiego mecenasa Roberta N. i jego grupy, którzy występowali w szeregu spraw reprywatyzacyjnych.

 

- To za szereg działek, hipotek przedwojennych osoby związane z Robertem N. nabywały roszczenia. Według prokuratury nabywanie roszczeń i następnie wydawanie decyzji przez prezydenta m.st. Warszawy miało być elementem wielkiego procederu korupcyjnego - powiedział Kaleta.

 

Zwrócił uwagę, że uchylone we wtorek przez komisję decyzje nie kończą sprawy nieruchomości przy ul. Borzymowskiej, ponieważ na rozpatrzenie czekają kolejne decyzje wydane ws. tych działek. - Łącznie za działki przy ul. Borzymowskiej grupa Roberta N. uzyskała kilkadziesiąt milionów złotych w odszkodowaniach - zaznaczył Kaleta.

 

Komisja weryfikacyjna od czerwca 2017 r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze