Odebrali zaświadczenia od PKW, ale posłami jeszcze nie są. Wyjaśniamy
Posłowie Sejmu IX kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze. Uroczystość odbyła się w Sali Kolumnowej i wzięło w niej udział 460 nowo wybranych parlamentarzystów. Jednak zaświadczenia to jeszcze nie wszystko. Klaudisz Slezak wyjaśnia, jakich formalności muszą jeszcze dopełnić posłowie-elekci.
Podczas odbioru zaświadczeń przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podkreślił, że nowi posłowie, ze względu na rekordową frekwencję wyborczą, mają najmocniejszy mandat w całym okresie III RP. Życzył im, aby godnie i sumiennie wykonywali swoje obowiązki.
ZOBACZ też: Protesty wyborcze PiS. PKW negatywnie zaopiniowała jeden z nich
Przed parlamentarzystami jeszcze ślubowanie, po którym staną się posłami. Tekst ślubowania zawarty jest w art. 104 ust. 2 Konstytucji. Odczytuje go marszałek senior.
- Najprawdopodobniej 12 listopada, Iwona Śledzińska-Katarasińska, która będzie marszałkiem seniorem, wygłosi tekst ślubowania – wyjaśnia Slezak.
Poszczególni posłowie wezwani imiennie przez sekretarza, potwierdzają słowa ślubowania wypowiadając: Ślubuję. Konstytucja dopuszcza dodanie po ślubowaniu słów: Tak mi dopomóż Bóg.
- Jeżeli poseł nie wypowie: ślubuję - to posłem nie będzie. Oczywiście ślubowanie może się odbyć również w innym terminie – dodaje reporter Polsat News.
ZOBACZ też: Prezydent Katowic zasłabł podczas sesji Rady Miasta. Trafił do szpitala
Sejmowe debiuty
Na 460 posłów w sejmowych ławach zasiądzie 141 posłów-debiutantów – "to tacy posłowie, którzy wcześniej z Sejmem nie mieli nic do czynienia" - wyjaśnia Klaudiusz Slezak. Oprócz nich będzie 34 posłów, którzy wracają po przerwie i 175 parlamentarzystów, którzy pełnili tę funkcję również w minionej kadencji.
W wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. i 235 mandatów, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 27,40 proc. i 134 mandaty, SLD (z list którego startowały także Lewica Razem i Wiosna) - 12,56 proc. i 49 mandatów, PSL (który wystartował razem z Kukiz'15) - 8,55 proc. i 30 mandatów, a Konfederacja - 6,81 proc. i 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.
Czytaj więcej