Odebrali zaświadczenia od PKW, ale posłami jeszcze nie są. Wyjaśniamy

Polska
Odebrali zaświadczenia od PKW, ale posłami jeszcze nie są. Wyjaśniamy
Polsat News
Odebrali zaświadczenia od PKW, ale posłami jeszcze nie są. Wyjaśniamy

Posłowie Sejmu IX kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze. Uroczystość odbyła się w Sali Kolumnowej i wzięło w niej udział 460 nowo wybranych parlamentarzystów. Jednak zaświadczenia to jeszcze nie wszystko. Klaudisz Slezak wyjaśnia, jakich formalności muszą jeszcze dopełnić posłowie-elekci.

Podczas odbioru zaświadczeń przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podkreślił, że nowi posłowie, ze względu na rekordową frekwencję wyborczą, mają najmocniejszy mandat w całym okresie III RP. Życzył im, aby godnie i sumiennie wykonywali swoje obowiązki.

 

ZOBACZ też: Protesty wyborcze PiS. PKW negatywnie zaopiniowała jeden z nich

 

Przed parlamentarzystami jeszcze ślubowanie, po którym staną się posłami. Tekst ślubowania zawarty jest w art. 104 ust. 2 Konstytucji. Odczytuje go marszałek senior. 

 

  

 

- Najprawdopodobniej 12 listopada, Iwona Śledzińska-Katarasińska, która będzie marszałkiem seniorem, wygłosi tekst ślubowania – wyjaśnia Slezak.

 

Poszczególni posłowie wezwani imiennie przez sekretarza, potwierdzają słowa ślubowania wypowiadając: Ślubuję. Konstytucja dopuszcza dodanie po ślubowaniu słów: Tak mi dopomóż Bóg.

 

- Jeżeli poseł nie wypowie: ślubuję - to posłem nie będzie. Oczywiście ślubowanie może się odbyć również w innym terminie – dodaje reporter Polsat News.

 

ZOBACZ też: Prezydent Katowic zasłabł podczas sesji Rady Miasta. Trafił do szpitala

 

Sejmowe debiuty

 

Na 460 posłów w sejmowych ławach zasiądzie 141 posłów-debiutantów – "to tacy posłowie, którzy wcześniej z Sejmem nie mieli nic do czynienia" - wyjaśnia Klaudiusz Slezak. Oprócz nich będzie 34 posłów, którzy wracają po przerwie i 175 parlamentarzystów, którzy pełnili tę funkcję również w minionej kadencji.

 

W wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. i 235 mandatów, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 27,40 proc. i 134 mandaty, SLD (z list którego startowały także Lewica Razem i Wiosna) - 12,56 proc. i 49 mandatów, PSL (który wystartował razem z Kukiz'15) - 8,55 proc. i 30 mandatów, a Konfederacja - 6,81 proc. i 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.

las/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie