Odbywa wyrok dożywocia w Chinach. Otrzymał nagrodę od Parlamentu Europejskiego

Świat
Odbywa wyrok dożywocia w Chinach. Otrzymał nagrodę od Parlamentu Europejskiego
pixabay

Ujgurski obrońca praw człowieka Ilham Tohti otrzymał w czwartek od Parlamentu Europejskiego Nagrodę im. Andrieja Sacharowa za wolność myśli. Odbywa on obecnie wyrok dożywocia w Chinach w związku z zarzutami o separatyzm.

Ujgurowie, muzułmanie będący odrębną grupą etniczną, są w ostatnich latach poddawani przez rząd Chin represjom. Mają one zmusić ich do lojalności i uległości wobec władz w Pekinie.

 

Tohti jest profesorem nauk ekonomicznych i orędownikiem praw mniejszości ujgurskiej. Od ponad 20 lat działa na rzecz propagowania dialogu i porozumienia między Ujgurami i Chińczykami. We wrześniu 2014 roku, po dwudniowym pokazowym procesie, został skazany za swoją działalność na dożywotnie więzienie. Mimo prześladowań nadal głosi umiarkowanie w działaniu i pojednanie.

 

Stosunki między Ujgurami a Hanami

 

Tohti jest znany ze swoich badań nad stosunkami między Ujgurami a Hanami i jest zdecydowanym orędownikiem wdrożenia w ChRL przepisów dotyczących autonomii regionalnej. Prowadził stronę internetową Uyghur Online, na której omawiane są kwestie dotyczące Ujgurów.

 

Za pośrednictwem tej platformy Tohti regularnie krytykował wykluczanie ludności ujgurskiej w Chinach z rozwoju tego kraju i zachęcał do zwiększania świadomości na temat statusu i traktowania społeczności ujgurskiej w chińskim społeczeństwie. Za te działania został uznany przez władze chińskie za separatystę i ostatecznie skazany na karę dożywotniego więzienia.

 

ZOBACZ TEŻ - Etiopia: nagrodzony pokojowym Noblem premier wydał książkę o swojej wizji polityki

 

Kandydat do Nobla

 

Za swoją działalność znalazł się na liście kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla w bieżącym roku.

 

Jak podkreśla PE, w ostatnich latach rząd chiński stosował niespotykane represje wobec ludności ujgurskiej ze względu na jej jedyną w swoim rodzaju tożsamość etniczną i przekonania religijne. Od kwietnia 2017 roku ponad milion Ujgurów zostało arbitralnie wysłanych do obozów dla internowanych, w których zmuszani są do wyrzeczenia się swojej etnicznej tożsamości, a także religii oraz do ślubowania lojalności wobec rządu chińskiego.

 

Do Nagrody Sacharowa Tohti został nominowany przez frakcję Odnowić Europę. Innymi głównymi kandydatami byli Brazylijczycy walczący o środowisko naturalne oraz pięć Kenijek, które opracowały aplikację pomagającą dziewczynkom narażonym na obrzezanie lub już będącym po okaleczeniu narządów płciowych.

 

Nominowani walczą o środowisko naturalne

 

Brazylijczyków nominowała frakcja Socjalistów i Demokratów. Byli to: Raoni Metuktire, legendarny wódz amazońskich Indian znany jako Wódz Raoni, Claudelice dos Santos oraz Marielle Franco (pośmiertnie). Nominowani walczą o środowisko naturalne, prawa człowieka i prawa ludności tubylczej w Brazylii. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, nominowała do Nagrody Sacharowa pięć Kenijek. Pomysłodawczynią była europosłanka, która sama przeszła obrzezanie.

 

Okaleczanie żeńskich narządów płciowych (ang. female genital mutilation, FGM) uznawane jest w wielu krajach za niedopuszczalne i zakazane, jednak dokonuje się go wielu państwach Afryki, a także Azji i Bliskiego Wschodu. Zagrożone są też dziewczynki żyjące w Europie, poddawane tej czynności w czasie wakacji w krajach pochodzenia rodziców czy dziadków. Na świecie żyje co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt, które doświadczyły tej praktyki.

 

Chińskie MSZ: "Tohti to skazany przestępca" 

 

Ilham Tohti to według chińskiego MSZ "przestępca skazany prawomocnie przez chiński sąd" – napisało napisano w komunikacie przysłanym w czwartek agencji Reutera.

 

"Nie wiemy o wspomnianej nagrodzie. Wiemy natomiast, że Ilham jest przestępcą skazanym zgodnie z prawem przez chiński sąd" – podkreślił resort w oświadczeniu. Wyraził też nadzieję, że „wszystkie strony uszanują wewnętrzne sprawy Chin oraz suwerenność ich wymiaru sprawiedliwości i nie będą podsycały arogancji terrorystów”.

 

Chiński rząd nie opublikował dotąd oficjalnego komentarza w sprawie przyznania nagrody Tohtiemu. Nie informują o tym również chińskie media, a w cenzurowanej przez władze chińskiej sieci społecznościowej Weibo nie można w czwartek znaleźć żadnych nowych wpisów na temat Nagrody Sacharowa.

 

Zdaniem wielu międzynarodowych obserwatorów chiński rząd nasilił w ostatnich latach represje wobec Ujgurów, mające ich zmusić do lojalności i uległości wobec komunistycznych władz w Pekinie. Eksperci ONZ zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia o nawet milionie Ujgurów i innych muzułmanów przetrzymywanych w Sinciangu w obozach internowania.

 

Chiński rząd stanowczo odrzuca międzynarodową krytykę dotyczącą traktowania Ujgurów. Władze określają obozy w Sinciangu mianem „ośrodków kształcenia zawodowego” i utrzymują, że kampania nadzoru jest konieczna, by uchronić ten region przed terroryzmem, separatyzmem i islamskim radykalizmem.

 

msl/emi/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze