Liczenie strat po nocnych zamieszkach w Barcelonie. Rozmowy szefa MSW z władzami Katalonii

Świat
Liczenie strat po nocnych zamieszkach w Barcelonie. Rozmowy szefa MSW z władzami Katalonii
PAP/EPA/JESUS DIGES

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska odwiedził w sobotę Katalonię, gdzie spotkał się z władzami regionu w celu omówienia kwestii związanych z kryzysem politycznym. W Barcelonie trwa liczenie strat po nocnych zamieszkach, w których ucierpiało kilkaset osób, w tym 17 policjantów.

Przedstawiciel rządu Pedra Sancheza spotkał się też z policjantami, którzy ucierpieli w trwających od poniedziałku zamieszkach w Katalonii. W piątek wieczorem Grande-Marlaska podczas konferencji prasowej oszacował liczbę rannych funkcjonariuszy wszystkich formacji policyjnych w Katalonii na 207. Zagroził, że wobec osób odpowiedzialnych za zamieszki wyciągnięte zostaną surowe konsekwencje.

 

W największych katalońskich miastach rannych około 100 osób


Manifestacje oraz starcia z policją rozpoczęły się kilka godzin po skazaniu w poniedziałek przez Sąd Najwyższy Hiszpanii 9 separatystycznych polityków z Katalonii na 9-13 lat więzienia za organizację w regionie nielegalnego referendum niepodległościowego w 2017 r.


W Barcelonie trwa liczenie strat po nocnych zamieszkach, w których ucierpiało kilkaset osób, w tym 17 policjantów. W największych katalońskich miastach rannych zostało około 100 osób; ponad połowa pokrzywdzonych doznała uszczerbku na zdrowiu w trakcie walk ulicznych w Barcelonie.


Podczas sobotniego spotkania w Barcelonie Grande-Marlaska omówił z Miquelem Buchem, odpowiedzialnym za sprawy wewnętrzne w rządzie Katalonii, kwestie bezpieczeństwa, a także działanie poszczególnych formacji policyjnych.

 

Przypadki nadużywania siły przez funkcjonariuszy


W sobotę rano hiszpańskie media informowały o przypadkach nadużywania siły przez funkcjonariuszy wobec przypadkowych osób i dziennikarzy obserwujących starcia separatystów z policją. Ucierpieli m.in. przedstawiciele dziennika "El Pais" oraz rozgłośni Catalunya Radio. W piątek wieczorem jeden z separatystów zaatakował w Barcelonie ekipę publicznej telewizji TVE. Redakcje, których przedstawiciele ucierpieli w zamieszkach, opublikowały rano komunikaty na znak solidarności ze swoimi pracownikami.


W nocy zakończył się 24-godzinny strajk w Katalonii, który doprowadził do blokad drogowych oraz odwołania licznych połączeń kolejowych i lotniczych. Przed południem wciąż kilkadziesiąt tras szybkiego ruchu w regionie było nieprzejezdnych.


W sobotę po południu żądanie natychmiastowego spotkania z premierem Hiszpanii wystosował szef katalońskiego gabinetu Quim Torra. Premier regionalnego rządu twierdzi, że za licznymi starciami separatystów z policją stoi niewielka grupa radykalnych bojówkarzy, a regionalny gabinet nie popiera aktów przemocy.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie