Papież chce debaty o zniesieniu celibatu księży. Powodem spadek powołań

Świat
Papież chce debaty o zniesieniu celibatu księży. Powodem spadek powołań
PAP/EPA/Maurizio Brambatti

Kontrowersyjny dla wielu wiernych krok papieża Franciszka jest podyktowany brakiem księży w wielu częściach świata, w tym w Brazylii. Z prośbą o możliwość święceń kapłańskich dla "viri probati", czyli "wypróbowanych mężów”, zwrócił się kardynał Claudio Hummes, przewodniczący Komisji Episkopatu Amazonii. Proponuje on, aby szeregi brazylijskiego duchowieństwa mogli zasilić żonaci mężczyźni.

Według kardynała, ma to być też zachęta dla tych, którzy się wahają.

 

Kardynał Hummes podkreśla, że brakuje chętnych do niesienia posługi w odległych zakątkach Amazonii. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez kościół, na każde dziesięć tysięcy katolików przypada tam jeden duchowny. 

 

Wiara tamtejszych wspólnot chrześcijańskich wciąż oparta jest w znacznej mierze na pogańskich zwyczajach, a co za tym idzie częściej niż mieszkańcy pozostałych regionów Brazylii, porzucają katolicyzm na rzecz rozmaitych sekt. Aby nie dopuścić do odpływu wiernych, kardynał Hummes chciałby powiększyć szeregi wyświęconych księży o żonatych mężczyzn. Warunkiem miałaby być głęboka wiara i zadeklarowanie chęci niesienia posługi w dolinie Amazonki.

 

"Zasada wstrzemięźliwości seksualnej nie jest częścią dogmatu"

 

Jak informują źródła watykańskie, papież Franciszek chce, aby prośba kardynała Hummesa została przedyskutowana, a następnie przegłosowana przez brazylijskich hierarchów kościelnych.

 

Już w marcowym wywiadzie dla niemieckiej gazety "Die Zeit" papież powiedział, że trzeba się zastanowić, czy "wypróbowani mężczyźni", tzw. "viri probati" są możliwością rozwiązania problemu braku kapłanów.

 

Określenie "viri probati" oznacza nieżonatych i żonatych mężczyzn, którzy angażują się w posługę Kościołowi, szczególnie tam, gdzie nie ma kapłanów. - Kościołowi zawsze chodzi o to, aby rozpoznać właściwy moment, kiedy Duch Święty czegoś żąda. (…) Musimy zastanowić się nad tym, czy​ "​viri probati"​ są możliwością​. Potem musimy też określić, jakie zadania​ mogą przejąć, na przykład w bardzo odległych parafiach - powiedział Franciszek. Sprzeciwił się propozycji, aby sprawę celibatu pozostawić wolnej decyzji kandydata do stanu kapłańskiego.

  

Papież przyznał też, że podczas gdy on pozostaje zwolennikiem celibatu, zasada wstrzemięźliwości seksualnej nie jest częścią dogmatu Kościoła Katolickiego, a zatem może zostać poddana pod dyskusję.

 

Sprzeciw środowisk konserwatywnych

 

W Kościele Katolickim są przypadki, w których duchową posługę sprawują żonaci księża. Tak jest u katolików obrządku koptyjskiego, wschodniego i anglikańskich pastorów, którzy pomimo zerwania stosunków z Rzymem w XVI wieku, zachowali teologiczną więź z katolicyzmem.

 

Według "The Telegraph", "brazylijski projekt pilotażowy" mógłby też pomóc uregulować sytuację w Afryce, gdzie wielu katolickich księży założyło nieformalne rodziny i ma dzieci.

 

Niemniej jednak taki przełom najprawdopodobniej podsyci krytykę konserwatystów, którzy nie są gotowi na tak daleko idące zmiany. Obecnie rozważają oni kwestię przyjmowania komunii świętej przez osoby rozwiedzione. Warunkiem przystąpienia do sakramentu miałaby być zgoda proboszcza lub biskupa odpowiedzialnego za daną parafię.

 

telegraph.co.uk, wiara.pl, polsatnews.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie