Wielka manifestacja w Londynie na rzecz drugiego referendum ws. brexitu

Świat
Wielka manifestacja w Londynie na rzecz drugiego referendum ws. brexitu
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Około miliona osób bierze udział w sobotę w demonstracji w centrum Londynu, domagając się, by uzgodnione z Unią Europejską porozumienie w sprawie warunków brexitu poddać pod referendum. W Izbie Gmin od rana trwa debata na temat umowy.

Uczestnicy marszu, który zaczął się w południe na Park Lane, alei przebiegającej koło Hyde Parku, zmierzają w stronę Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu.

 

Jak przekonują organizatorzy z kampanii "People's Vote", chcą oni sprawdzić, czy Brytyjczycy są zadowoleni z warunków porozumienia uzgodnionego w czwartek przez rząd Borisa Johnsona.

 

WIDEO: Uczestnicy demonstracji w Londynie z entuzjazmem przyjęli wynik głosowania w Izbie Gmin nad poprawką, która wstrzymuje zatwierdzenie przez posłów porozumienia do czasu przyjęcia i wejścia w życie stosownych ustaw 

  

Demonstranci z entuzjazmem przyjęli wynik głosowania w Izbie Gmin

 

W manifestacji, według organizatorów, bierze udział około miliona osób. Policja nie podała na razie danych na temat frekwencji, przyznała jednak, że demonstracja jest bardzo liczna i osoby, które są obecnie na ulicy Park Lane, gdzie się zaczęła, nie mają szans na dotarcie pod siedzibę parlamentu.

 

Uczestnicy demonstracji z entuzjazmem przyjęli wynik głosowania w Izbie Gmin nad poprawką, która wstrzymuje zatwierdzenie przez posłów porozumienia do czasu przyjęcia i wejścia w życie stosownych ustaw. Ta poprawka stwarza możliwość przesunięcia terminu brexitu do 31 stycznia przyszłego roku lub nawet jego odwołania. Johnson zapowiedział jednak, że 31 października nadal jest obowiązującym terminem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

 

W Manchesterze demonstrują zwolennicy brexitu

 

Równolegle w Manchesterze odbywa się demonstracja zwolenników brexitu pod hasłem "Marsz dla demokracji".

 

W przeprowadzonym w czerwcu 2016 roku referendum zwolennicy wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE wygrali stosunkiem 52 proc. do 48 proc

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie