Platforma złożyła wniosek o powołanie Donalda Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej

Świat
Platforma złożyła wniosek o powołanie Donalda Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej
PAP/Leszek Szymański

Grzegorz Schetyna jako lider PO oficjalnie złożył w piątek wniosek o powołanie Donalda Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej. - Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPL namawiali wszyscy - powiedział Schetyna.

Grzegorz Schetyna spotkał się w czwartek z Tuskiem w Brukseli. Wniosek o powołanie obecnego szefa Rady Europejskiej na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL, ang. European People's Party - EPP) to jeden z efektów spotkania.

 

"Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji"


- Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPP namawiali w Europie wszyscy, łącznie z obecnym szefem Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tusk się zgodził, a ja, jako szef jego macierzystej partii, podpisałem zgłoszenie tej kandydatury - powiedział w piątek lider Platformy Obywatelskiej.

 

Donald Tusk w grudniu kończy kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Pytany kilka dni temu, czy będzie ubiegał się pod koniec listopada w Zagrzebiu o szefostwo w Europejskiej Partii Ludowej przyznał, że dostał taką propozycję. Nie wykluczył, że będzie kandydował na szefa EPL.

 

"Przywództwo w EPL nie powstrzyma mnie przed zaangażowaniem w sprawy polskie"


- Zaangażowanie w EPL, inaczej niż bycie szefem Rady Europejskiej, nie wyklucza zaangażowania w sprawy krajowe i nie mówię tu o wyborach prezydenckich, tylko generalnie o moim powrocie do takiej aktywności w życiu publicznym w Polsce. Ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma mnie przed pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie - dodał Tusk.

 

ZOBACZ: Mucha: myślę, że niedługo usłyszymy o powrocie Tuska na polską scenę polityczną 


Także Schetyna ocenił, że ubieganie się przez Tuska o funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej nie zamyka mu drogi do startu w wyborach prezydenckich. - Ta kwestia jest otwarta - dodał.


Zgodnie z harmonogramem prac Rady Europejskiej, w piątek zakończył się też ostatni szczyt unijny, w którym wzięli udział szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

 

Jean-Claude Juncker: dziękuję Donaldowi za przyjaźń


Tusk podziękował szefowi KE Jean-Claude Junckerowi za wspólną pracę, przyjaźń i solidarność. Podziękował też dziennikarzom za cierpliwości, uczestnictwo w późnych konferencjach prasowych i śmiech z żartów, które "nigdy nie były śmieszne".


Również Juncker żegnał się z zebranymi na sali dziennikarzami. - Dziękuję Donaldowi za przyjaźń, wspólną pracę. Dziękuje wam wszystkim, panie i panowie - powiedział.

 

ZOBACZ: Juncker i Merkel pogratulowali Morawieckiemu. "Niemcy i Polska są przyjaciółmi"


Europejska Partia Ludowa (EPL) jest największą frakcją w Parlamencie Europejskim, skupiającą partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Z polskich partii należą do niej PO i PSL. Jej przewodniczącym jest od 2013 roku francuski polityk Joseph Daul.

dk/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie