Nawet zakonnica uległa urokowi "tulipana". Udawał policjanta, żołnierza, detektywa

Polska
Nawet zakonnica uległa urokowi "tulipana". Udawał policjanta, żołnierza, detektywa
Policja
Mężczyzna od czerwca przebywa w areszcie

Co najmniej milion złotych miały stracić pokrzywdzone kobiety, które miał uwieść i oszukać Piotr Klemczak. Zeznania przeciwko niemu złożyło już 13 osób, ale policja podejrzewa, że ofiar "tulipana" może być więcej, publikuje więc jego wizerunek. 43-latkowi ulec miała nawet zakonnica, która pożyczyła mu prawie pół miliona złotych i sama usłyszała zarzut przywłaszczenia pieniędzy podopiecznych DPS.

Piotr Klemczak zd. Pacocha podejrzany jest o szereg oszustw. Działał głównie na terenie Dolnego Śląska, ale również na Opolszczyźnie. Mężczyzna zmieniał wygląd - raz golił włosy, a innym zapuszczał bujną brodę. 

 

Pierwszą informację na temat przestępczej działalności mężczyzny policjanci z Opola otrzymali w czerwcu tego roku. Wtedy to 42-letnia siostra zakonna, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim miała pożyczyć mu 460 tysięcy złotych.

 

ZOBACZ: Nie żyje słynny przestępca-uwodziciel z czasów PRL. Był pierwowzorem serialowego "Tulipana"


Sprawą natychmiast zajęli się śledczy z komendy miejskiej. Policjanci zabezpieczyli ślady i dowody, a także przesłuchali świadków. Ustalili, że poszkodowanych może być znacznie więcej.

 

 

Pieniądze pensjonariuszy

 

Jak ustalono, mężczyzna wszedł w bliskie relacje z zakonnicą i namówił ją do przekazania mu pieniędzy z DPS i jej prywatnych oszczędności, które miał zainwestować. - Były to głównie środki pensjonariuszy, które ci zdeponowali w kasie ośrodka - wyjaśnił polsatnews.pl prok. Stanisław Bar, rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu. 

 

43-latka zatrzymano i postawiono mu zarzut oszustwa. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Następnie areszt przedłużono na kolejne trzy miesiące.

 

ZOBACZ: Miał rozkochiwać w sobie kobiety, a później prosić o pożyczki. Wniosek o areszt dla "Tulipana"

 

Zatrzymano także siostrę zakonną i postawiono jej zarzut przywłaszczenia mienia. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat, zaś kobiecie do 5 lat.

 

Policja

 


Posługiwał się fałszywymi nazwiskami i zmieniał wizerunek

 

Policja poszukuje innych osób, które mogły zostać oszukane przez 43-latka.


Wiadomo, że Piotr Klemczak posługiwał się fałszywymi danymi osobowymi. Pokrzywdzonym mógł przedstawiać się także jako: Robert Kuczera, Jacek Kotowicz oraz posługiwać się nazwiskiem Klimek lub Klimczak. Często jako swój adres zamieszkania podawał Szczecin. Mężczyzna zmieniał również swój wizerunek.

 

ZOBACZ: Dolnośląski Tulipan wyłudził od trzech kobiet prawie 10 mln zł


Dla uwiarygodnienia swojej tożsamości podawał się między innymi za policjanta, żołnierza, detektywa, windykatora czy też przedsiębiorcę. Następnie miał wyłudzać pieniądze na fikcyjne inwestycje i przedsięwzięcia. Policjanci prowadzący sprawę szacują, że pokrzywdzeni stracili co najmniej milion złotych. Pieniędzy dotąd nie udało się odzyskać.

 

Policja

 

 

Obiecywał wspólną przyszłość


Oszukiwać miał głównie kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej czasami też finansowej, którym obiecywał wspólną przyszłość. Mógł też oszukiwać osoby starsze.

 

Jak powiedział prok. Stanisław Bar, zeznania przeciwko mężczyźnie złożyło już 13 osób.

emi/prz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie