"Do zobaczenia, przynajmniej z niektórymi". Koniec Sejmu VIII kadencji

Polska
"Do zobaczenia, przynajmniej z niektórymi". Koniec Sejmu VIII kadencji
Polsat News
Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji zostało zakończone

W środę przed godz. 20 zakończyło się ostatnie, 86 posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podziękowała posłom za pracę w kończącej się kadencji izby. - Chciałam wszystkim państwu bardzo serdecznie podziękować, do zobaczenia, przynajmniej z niektórymi - zwróciła się do posłów Witek.

W czwartek i piątek na ostatnim posiedzeniu Senatu będą obradować senatorowie.

 

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformował we wtorek, że w czwartek 24 października w Sali Kolumnowej Sejmu, odbędzie się uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze; dzień później zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

 

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 13 października, w związku z tym inauguracyjne posiedzenia najpóźniej muszą się odbyć 12 listopada.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Szokowała w kampanii, teraz zostanie posłem. Zobacz sejmowych debiutantów

 

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu; tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie.

 

Podziękowania 

 

Marszałek Witek po zakończeniu wieczornego bloku głosowań, gdy sala plenarna była jeszcze pełna, ogłosiła przerwę w obradach. Podziękowała także posłom za pracę w ciągu ostatnich czterech latach.

 

- Chciałam wszystkim państwu bardzo serdecznie podziękować, do zobaczenia, przynajmniej z niektórymi - powiedziała Witek. Posłowie nagrodzili jej słowa brawami.

 

Posłom oraz wszystkim pracownikom Kancelarii Sejmu oraz obywatelom podziękował również wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). - Chciałbym przeprosić obywateli za to, że nie do końca może ze swoich pracowników - czyli nas - są, czy byli zadowoleni i wyrazić nadzieję, że uda się poprawić jakość pracy Sejmu, jego wizerunek w przyszłej kadencji - powiedział.

 

WIDEO: marszałek Witek i wicemarszałek Tyszka dziękują posłom 

  

Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość

 

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Kto został posłem. Okręg po okręgu [PEŁNA LISTA]

 

W wyniku niedzielnych wyborów Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska PO N IPL ZIELONI – 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

dc/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie