Niewybuchy z czasów II wojny światowej znalezione w kilku miejscowościach Świętokrzyskiego

Polska
Niewybuchy z czasów II wojny światowej znalezione w kilku miejscowościach Świętokrzyskiego
Zdj. ilustracyjne, fot. KMP Warszawa
Niewybuchy znaleziono w pięciu miejscowościach regionu świętokrzyskiego.

Niewybuchy, pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej znaleziono w pięciu miejscowościach regionu świętokrzyskiego. W jednym przypadku natknięto się na działalność o charakterze przestępczym.

Jak poinformowała sierż. szt. Monika Jałocha z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, w poniedziałek w kompleksie leśnym w tej miejscowości znaleziono pociski artyleryjskie, detonatory i zapalniki.

 

- Dzień później podczas przeszukania terenu saperzy natrafili na miejsce, gdzie prawdopodobnie dokonywano rozbierania pocisków. Zabezpieczyliśmy cztery pociski, detonatory i zapalniki – powiedziała policjantka.

 

St. chor. sztab. Robert Krasowski, dowódca Patrolu Rozminowania z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, potwierdził, że pociski faktycznie pochodzą z czasów II wojny światowej.

 

- To, co zastaliśmy na miejscu sugeruje, że jakaś grupa przestępcza odzyskiwała tam materiały wybuchowe – powiedział saper.

 

Niewybuchy znaleziono też w okolicach Kielc

 

Dwa niewybuchy znaleziono w powiecie kieleckim. W miejscowości Bęczków w gminie Górno pocisk najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej znalazł pracownik gminnego Zakładu Usług Komunalnych.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Ewakuacja 2000 osób w Kolnie. Saperzy usunęli dwa niewybuchy z prywatnej posesji

 

- Pocisk został znaleziony około 15 metrów od zabudowań mieszkalnych. Ma on wymiary około 35 na 10 cm. Do czasu przybycia patrolu saperskiego teren został zabezpieczony przez policjantów – powiedział asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

 

Na drugi z niewybuchów natrafiono w miejscowości Huta Koszary w gminie Bieliny. Pocisk o wymiarach 40 na 15 cm znalazł na polu mieszkaniec tej miejscowości. Także i w tym przypadku teren został zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji.

 

Kolejne niewybuchy w woj. świętokrzyskim

 

Na niewybuch pochodzący także prawdopodobnie z okresu II wojny światowej natknięto się w powiecie koneckim.

 

- Niewybuch znalazły osoby pracujące przy budowie leśnej drogi pożarowej. Powiadomiliśmy patrol saperski, a do czasu jego przybycia teren został zabezpieczony – powiedziała sierż. Marta Przygodzka z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Akcja wydobycia niewybuchów w Świnoujściu. "Przebiegła sprawnie i bez zakłóceń"

 

Na kolejny pocisk natrafiono przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie.

 

- Pocisk został znaleziony przez pracowników podczas budowy chodnika. Teren został zabezpieczony, będzie pilnowany przez policjantów do środy, do czasu przybycia patrolu saperskiego – zapewniła podkom. Agata Frejlich z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie