Wstrzymany ruch statków i ewakuacja. We wtorek usuną niewybuchy na linii Szczecin-Świnoujście

Polska

Wydobycie i neutralizację niebezpiecznych ładunków, znalezionych podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście zaplanowano na wtorek - poinformowały służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Wstrzymany zostanie ruch statków, utrudnienia będą też na miejskiej przeprawie promowej.

"Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej" - poinformowało w poniedziałek w komunikacie centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

 

Wstrzymany ruch dla statków

 

W godz. 5-11:30 wstrzymany będzie ruch dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od 6:30 do 11 zakaz będzie natomiast obowiązywał statki wychodzące z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Jak poinformowano, dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10–11:30 (z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10:30).

 

Utrudnienia czekają też mieszkańców Świnoujścia i osoby chcące przeprawić się promami miejskimi. Ostatnie promy z ogólnodostępnej przeprawy "Centrum" mają odpłynąć o godz. 9:20, przeprawa ma być wznowiona ok. godz. 11:00. Ostatnie promy z przeprawy dla mieszkańców miasta ("Warszów") odpłyną o godz. 10:40 - ich ponowne uruchomienie zaplanowano na 11:20.

 

Ewakuacja

 

Ewakuowane zostaną osoby przebywające w strefie bezwzględnej – 200 m od środka toru wodnego; zostaną one przewiezione do siedziby OSP Świnoujście Karsibór.

 

Zakaz przebywania na otwartej przestrzeni będzie obowiązywał w odległości kolejnych 550 m od granicy strefy bezwzględnej. Mieszkańcy będący w tej strefie będą zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania lub przebywania, nie zbliżania się do okien, nie wychodzenia na balkony i tarasy ani z budynków.

 

Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

 

Usunięte i zneutralizowane mają być dwa obiekty

 

Usunięte i zneutralizowane na poligonie morskim na Zatoce Pomorskiej mają być dwa obiekty: brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV, którą znaleziono blisko środka Zalewu Szczecińskiego oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII, znajdująca się w okolicy basenu Mulnik. Zawierają w sobie łącznie blisko 500 kg materiału wybuchowego.

 

W wodzie pozostanie na razie brytyjska bomba lotnicza, jedna z największych, które były zrzucane podczas II wojny światowej, tzw. Tallboy, o masie blisko 5,5 tony, długości blisko 6,5 metra i średnicy prawie 1 m. Jak poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, nie zapadły jeszcze decyzje co do jej usunięcia: akcja będzie bardzo złożona, w tej sprawie będą się odbywać kolejne spotkania w wojewódzkim sztabie kryzysowym.

pgo/ml/prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze