Antysemickie wpisy Dudzicza. KRS zajmie się sprawą sędziego

Polska
Antysemickie wpisy Dudzicza. KRS zajmie się sprawą sędziego
Polsat News

- Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wezwie Jarosława Dudzicza do powstrzymania się od wykonywania mandatu członka Rady - przekazał we wtorek jej przewodniczący Leszek Mazur. Ma to związek z doniesieniami o antysemickich wpisach sędziego.

Sędzia Leszek Mazur poinformował, że podczas rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia zespół - pod przewodnictwem sędziego Jędrzeja Kondka - przedstawi stanowisko w sprawie tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

- Zespół ten kończy już analizowanie materiałów źródłowych na ten temat i przystąpi do wypracowania stanowiska, które zostanie przedstawione Radzie prawdopodobnie w czwartek - powiedział.

 

"Jorry123" pod lupą śledczych

 

W połowie września "Gazeta Wyborcza" podała, że zastępca rzecznika prasowego KRS sędzia Jarosław Dudzicz miał zamieszczać w 2015 r. w internecie pod anonimowym profilem antysemickie wpisy. "Podły, parszywy naród, nic im się nie należy" - taki wpis o Żydach, jak pisał dziennik, umieścił w internecie użytkownik "jorry123".

 

Jak dodawała "GW", prokuratorzy ustalili, że pod tym nickiem publikował Jarosław Dudzicz, wtedy jeszcze sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach. Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że w sprawie domniemanych wpisów Dudzicza zostało wszczęte śledztwo, w ramach którego zlecono przeprowadzenie ekspertyz przez biegłych.

 

KRS nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska ws. tych doniesień; zdecydowała powrócić do dyskusji po otrzymaniu odpowiedzi z Prokuratury Krajowej na temat prowadzonego w sprawie tych wpisów postępowania. Przewodniczący Rady dwukrotnie występował do PK o przedstawienie Radzie informacji dotyczącej tego śledztwa, jednak nie otrzymał jeszcze odpowiedzi w tej sprawie. 

 

"Stanowczy sprzeciw i ubolewanie" Dudzicza

 

Jeszcze we wrześniu Dudzicz przesłał do prezydium Rady oświadczenie, w którym poinformował m.in. o zawieszeniu swoich działań jako zastępcy rzecznika prasowego KRS.

 

Dodał, że w związku z doniesieniami prasowymi o jego "rzekomym udziale w internetowych wypowiedziach, które, jak zostało przedstawione, mogą nosić cechy antysemityzmu", wyraża z tego powodu "stanowczy sprzeciw i ubolewanie".

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze