25 lat więzienia dla Brazylijki, która w Polsce zabiła 2-letniego synka

Polska
25 lat więzienia dla Brazylijki, która w Polsce zabiła 2-letniego synka
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News
Obserwacja psychiatryczna kobiety wykazała, że w chwili zbrodni była poczytalna.

Na 25 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Przemyślu 36-letnią Brazylijkę uznając ją winną zabójstwa dwuletniego synka z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Wyrok nie jest prawomocny. Uzasadnienie orzeczenia odbyło się przy drzwiach zamkniętych. Również proces toczył się z wyłączeniem jawności ze względu na dobro rodziny dziecka oraz charakter sprawy.

Prokuratura nie podaje również szczegółów dotyczących motywów, jakimi kierowała się oskarżona. Jak wykazało śledztwo, Andrea Cristina P., od kilku lat mieszkająca w Polsce, zadała 2-letniemu synkowi Wiktorowi osiem ciosów nożem w klatkę piersiową.

 

Przyczynę śmierci chłopczyka wykazała sekcja zwłok. Na podstawie kształtu ran ustalono, że synek prawdopodobnie siedział na kolanach matki, gdy ta zadawała mu ciosy. Chłopiec zmarł na skutek masywnego krwotoku wewnętrznego.

 

Zespół biegłych: dwóch psychiatrów i psycholog, po trwającej cztery tygodnie obserwacji psychiatrycznej Andrei Cristiny P. przeprowadzonej w warunkach zamkniętych, stwierdzili, że jest poczytalna i może odpowiadać przed sądem za swoje czyny.

 

Matka raniła nożem dziecko, a następnie samą siebie

 

Początkowo kobiecie prokuratura zarzuciła zabójstwo swojego synka. Później jednak zmieniono zarzut na zabójstwo z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Jak mówiła wówczas prok. Beata Starzecka, zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu, na zmianę zarzutu pozwoliła analiza zgromadzonego w śledztwie materiału dowodowego.

 

Do zabójstwa dziecka doszło w lutym 2018 roku. Oboje – matka i dziecko trafili do szpitala po pożarze domu w Śliwnicy w pow. przemyskim. Pożar prawdopodobnie zainicjowała matka chłopczyka. Wiktor miał rany kłute klatki piersiowej; zmarł w szpitalu.

 

Rany miała również matka, które – jak ustalono – zadała sobie sama. Przyczynę śmierci Wiktora wykazała sekcja zwłok. Policja na miejscu zabezpieczyła kilka noży, wśród nich narzędzie zbrodni.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie