Taśmy Neumanna. Polityk stracił głosy w Tczewie

Polska
Taśmy Neumanna. Polityk stracił głosy w Tczewie
Polsat News

Sławomir Neumann był liderem Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdańskim, obejmującym m.in. Tczew. Przed wyborami parlamentarnymi światło dzienne ujrzały taśmy, na których polityk nieprzychylnie wypowiada się o tym mieście. Być może właśnie ta sytuacja wpłynęła na fakt, że w mieście wygrało PiS, a sam polityk, mimo pierwszego miejsca na liście, przegrał z czterema kandydatami z własnego ugrupowania.

Tydzień przed wyborami samorządowymi wybuchła afera związana z taśmami ujawnionymi przez TVP Info. Podczas nagranych rozmów z działaczami PO, szef pomorskich struktur Platformy Sławomir Neumann w wulgarny sposób wypowiadał się na temat sytuacji w Tczewie.

 

- Rzygam tym Tczewem. Słowo honoru ci daję, rzygam Tczewem (...) Dlatego, mówiąc szczerze, nie chcę zajmować się Tczewem, bo tam są same p...by, naprawdę - mówił Sławomir Neumann w kuluarowych rozmowach partyjnych. 

 

ZOBACZ: Sławomir Neumann o taśmach i Tczewie: w emocjach człowiek używa mocnych słów

 

Polityk bronił się później twierdząc, że mówił o działaczach PO, a nie o mieszkańcach miasta, jednak po wynikach wyborów parlamentarnych widać, że jego wyjaśnienia nie wszystkich przekonały.

 

Neumann łącznie w wyborach uzyskał 25 202 głosów poparcia. Lepszy wyniki osiągnęli startujący z tej samej listy: drugi na liście Jarosław Wałęsa - 51 361 głosów, startująca z "trójką" Agnieszka Pomaska - 32 658 głosów i startujący z "czwórką" Piotr Adamowicz - 34 987 głosów.

 

PiS wygrywa w Tczewie

 

Wpływ na to mieli również wyborcy z Tczewa. W tym mieście Neumann uzyskał 1182 głosy (4,4 proc. głosów oddanych na listę KO). Biorąc pod uwagę cały powiat tczewski, polityk KO zebrał ich 2273.

 

W tym przypadku również dało to czwarte miejsce za Wałęsą, Adamowiczem i Pomaską.

 

Biorąc pod uwagę poprzednie wybory, widać, że Neumann stracił poparcie mieszkańców miasta. W 2015 roku na polityka PO głosowało 2029 mieszkańców Tczewa (prawie 9 proc. głosów oddanych na PO), w całym powiecie Neumann uzyskał wtedy 3385 głosów.

 

ZOBACZ: "Będziemy popierać nawet takich, którzy nam się nie podobają". Kolejne nagrania z Neumannem

 

Były szef klubu PO-KO, który po ujawnieniu taśm zrzekł się funkcji, mimo gorszego wyniku, obejmie mandat posła.

 

W tegorocznych wyborach w Tczewie gorzej poradziła sobie cała partia Neumanna. W 2015 roku Platforma Obywatelska zdobyła w tym mieście 34,22 proc. głosów, wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 33,06 proc. W tym roku sytuacja się odwróciła - triumfowało PiS (40,73 proc. głosów) przed KO (30,74 proc.). 

dk/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie