Najwięksi przegrani wyborów. Zobacz, kogo zabraknie w Sejmie

Polska
Najwięksi przegrani wyborów. Zobacz, kogo zabraknie w Sejmie
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, Kancelaria Senatu RP

Stanisław Piotrowicz, Zbigniew Gryglas, Anna Sobecka czy Tomasz Cimoszewicz - to niektórzy z dotychczasowych posłów, których zabraknie na Wiejskiej w przyszłej kadencji Sejmu. W wyborach do Senatu mandatu nie uzyskali m.in. Marek Migalski i Waldemar Pawlak.

Szef sejmowej komisji ds. sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz startował do Sejmu w okręgu nr 22. Zdobył 10 293 głosów, co dało mu 9. wynik na liście PiS. W tym okręgu kandydatom przypada 11 mandatów, więc Piotrowicza zabraknie w kolejnej kadencji Sejmu.

 

Reelekcji nie uzyskali także Anna Sobecka oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Kandydaci PiS w okręgu toruńskim zajęli odpowiednio 7. i 8. miejsce pod względem liczby zdobytych głosów na liście PiS.

 

  

 

Na Wiejską nie wróci także posłanka PiS Bernadeta Krynicka. Z 9 328 głosami zajęła 10. miejsce wśród kandydatów Zjednoczonej Prawicy w okręgu białostockim. PiS przypadło tam 8 mandatów.

 

Z Sejmem żegna się także poseł PO-KO z Bydgoszczy Michał Stasiński oraz Artur Gierada z Kielc.

 

Krzysztof Czabański (PiS) nie uzyskał reelekcjiPAP/Tytus Żmijewski
Krzysztof Czabański (PiS) nie uzyskał reelekcji

"Dzięki za te 4 lata"

 

Zbigniew Gryglas cztery lata temu wszedł do Sejmu jako poseł Nowoczesnej. Zdobył wówczas nieco ponad tysiąc głosów. Teraz, jako kandydat PiS w Warszawie, nie zapewnił sobie reelekcji.

 

Mandatu nie odnowiła także posłanka PO-KO Kornelia Wróblewska. Startując w okręgu nr 7, zdobyła 2,8 tys. głosów. Na Wiejską nie powrócą także Grzegorz Furgo (KO) i Piotr Apel (Kukiz'15).

 

ZOBACZ: Szokowała w kampanii, teraz zostanie posłem. Zobacz nazwiska sejmowych debiutantów

 

Z Sejmem żegna się także Tomasz Cimoszewicz (KO). "Czas się żegnać kochani. Dzięki za te 4 lata. Nie przestanę wspierać ludzi niszczonych przez obecną władzę. Rzeczywistość w której obudziła się Polska jest dramatyczna" - napisał na Twitterze po opublikowaniu wyników w woj. podlaskim. Z tego samego okręgu nie wybrana do nowego Sejmu została posłanka Bożena Kamińska.

Bez Jaruzelskiej i Kasprzaka 

 

Z parlamentem żegna się także wybrany z ramienia Nowoczesnej Mirosław Pampuch oraz wielkopolski poseł PSL Piotr Walkowski.

 

Poza Sejmem będą także wybrani w Krakowie Jerzy Meysztowicz i Grzegorz Lipiec (PO-KO). Reelekcji nie uzyskał także szczeciński poseł Piotr Misiło oraz wybrani w Warszawie: Roman Kosecki i Alicja Dąbrowska.

 

Reelekcji prawdopodobnie nie uzyskała posłanka Wolnych i solidarnych Małgorzata Zwiercan.

 

ZOBACZ: Kuchciński z najwyższym wynikiem na Podkarpaciu. Nie przeszkodziła afera samolotowa

 

Do Senatu w okręgu nr 3 startowała posłanka KO Elżbieta Stępień, jednak przegrała z Dorotą Czudowską z PiS. Do izby wyższej parlamentu nie dostali się także znani kandydaci opozycji: były premier Waldemar Pawlak, politolog Marek Migalski, były lekkoatleta i mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz oraz były wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.

 

W Senacie zabraknie także kandydatów, którzy "wyłamali się" z Paktu Senackiego: Moniki Jaruzelskiej i Pawła Kasprzaka.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie