Jaruzelska, Pawlak, Radziwiłł poza Senatem. Sprawdź, kto jeszcze się nie dostał

Polska
Jaruzelska, Pawlak, Radziwiłł poza Senatem. Sprawdź, kto jeszcze się nie dostał
Kancelaria Senatu/M. Józefaciuk/Polsat News
Konstanty Radziwiłł, Monika Jaruzelska, Waldemar Pawlak - to m.in. oni bezskutecznie kandydowali do Senatu X kadencji

Konstanty Radziwiłł, Monika Jaruzelska, Waldemar Pawlak, Marek Migalski, Jerzy Wenderlich i Łukasz Zbonikowski - to m.in. oni bezskutecznie kandydowali do Senatu X kadencji. Choć opozycja zdołała wygrać wybory do izby wyższej parlamentu, nie wszyscy jej kandydaci odnieśli wyborczy sukces.

Politolog Marek Migalski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 72. Uzyskał blisko 83 tys. głosów, jednak to nie wystarczyło, by pokonać Ewę Gawędę z Prawa i Sprawiedliwości. 

 

W Płocku wspólnym kandydatem opozycji był były szef rządu Waldemar Pawlak. Polityk ludowców zdobył tam 105 tys. głosów - o blisko 10 tys. mniej niż senator PiS Marek Martynowski.

 

Bez powodzenia startował także wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD). Spośród pięciu kandydatów Lewicy we Włocławku zajął drugie miejsce i nie objął mandatu.

 

Do Senatu nie dostała się także startująca z Legnicy posłanka PO-KO Elżbieta Stępień oraz była wicemarszałek woj. mazowieckiego Janina Orzełowska (PSL).

 

W Senacie zabraknie także kandydatów, którzy "wyłamali się" z Paktu Senackiego: Moniki Jaruzelskiej i Pawła Kasprzaka.

 

Nie uzyskali reelekcji 

 

Mandatu nie odnowi także były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Polityk PiS przegrał w warszawskim "obwarzanku" z Michałem Kamińskim (Unia Europejskich Demokratów).

 

Z parlamentem żegna się także posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, która przegrała w Słupsku z senatorem Kazimierzem Kleiną (KO). W izbie wyższej parlamentu nie zasiądzie także wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

 

Swoich mandatów nie odnowili senatorowie PiS: Krzysztof Michałkiewicz, Artur Warzocha, Krystian Probierz i Andrzej Misiołek. Do Senatu nie wróci także Bronisław Korfanty.

 

ZOBACZ: Najwięksi przegrani wyborów. Zobacz, kogo zabraknie w Sejmie

 

Bez Lorantego i Koguta

 

Bezskutecznie kandydowali wszyscy kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców, w tym Tymoteusz Myrda (członek zarządu województwa dolnośląskiego), Dariusz Loranty (negocjator policyjny, publicysta) i Kazimierz Kik (politolog).

 

Senatorem nie zostanie także poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski. Startował do izby wyższej w okręgu rzeszowskim.

 

Mandatu nie obejmą także kontrowersyjni politycy PiS - Łukasz Zbonikowski nie zdołał wywalczyć mandatu we Włocławku, a senator Stanisław Kogut, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty, przegrał w Nowym Sączu z kandydatem PiS Wiktorem Durlakiem.

zdr/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie