Potężny tajfun dotarł do Japonii. Są ofiary, milionowi osób zalecono ewakuację

Świat
Potężny tajfun dotarł do Japonii. Są ofiary, milionowi osób zalecono ewakuację
Reuters
Tajfun dotarł do Japonii w piątek 11 października

Tajfun Hagibis, który niesie ze sobą najsilniejszy wiatr i deszcz od 60 lat, wyrządził już pierwsze szkody w położonej w pobliżu stolicy Japonii, Tokio, prefekturze Chiba. Jak poinformowała w sobotę przed południem czasu lokalnego japońska telewizja, wichura uszkodziła niektóre budynki. Jest już pierwsza ofiara śmiertelna tajfunu, a także ranni.

W mieście Chiba wiele osób zostało rannych, gdy tajfun zerwał dach bloku mieszkalnego. W prefekturze Shizuoaka ulewne deszcze, które towarzyszą wichurze, spowodowały powodzie.

 

Około 40-letni mężczyzna zginął w sobotę rano czasu lokalnego w przewróconym samochodzie w prefekturze Chiba na wschód od Tokio - poinformował japoński nadawca publiczny NHK. Wichura zerwała też dachy z kilku domów, w wyniku czego cztery osoby zostały ranne.

 

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i wysokimi falami wydał rząd Shinzo Abe. Premier zaapelował do mieszkańców zagrożonych terenów o ewakuowanie się w bardziej bezpieczne rejony oraz o gromadzenie żywności i wody. Dotyczy to ponad miliona osób.

 

Na razie tajfun Hagibis (co oznacza "prędkość") przemieszcza się na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża Japonii. W sobotę wieczorem czasu lokalnego (po południu w Polsce) ma uderzyć w główną japońską wyspę Honsiu.

 

Prędkość wiatru przekracza 200 km/godz. Meteorolodzy obawiają się, że może to być najsilniejszy od 1958 roku tajfun nad japońskimi wyspami, z największymi od 60 lat ulewami.

 

Utrudnienia w komunikacji naziemnej i lotniczej

 

Przed nadejściem Hagibis zamknięto sklepy, fabryki i metro. Japońscy organizatorzy Grand Prix Formuły 1 odwołali wszystkie sesje treningowe i kwalifikacyjne zaplanowane na sobotę. Dwa mecze Pucharu Świata w Rugby, które miały być rozegrane w sobotę, również zostały odwołane.

 

Japońskie linie lotnicze anulowały ponad 1600 lotów. Międzynarodowe lotnisko Narita pod Tokio przestało przyjmować loty od godz. 11 czasu lokalnego (godz. 4 w Polsce) w związku z zawieszeniem ruchu kolejowego z innymi miastami.

 

Pięć dni temu Hagibis zmienił się z burzy tropikalnej w supertajfun, czyli odpowiednik huraganu piątej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie