Wybory parlamentarne - policja zapowiada wzmożoną aktywność

Polska
Wybory parlamentarne - policja zapowiada wzmożoną aktywność
Polsat News

W czasie niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu policjanci na terenie całego kraju prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych - przekazała Komenda Główna Policji.

Policja zaapelowała o zachowanie porządku i przestrzeganie przepisów związanych z wyborami. Prosi też o zgłaszanie do komend i funkcjonariuszom pełniącym służbę przypadków naruszenia prawa.

 

"13 października 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu. Policjanci na terenie całego kraju prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych" - podkreślono w informacji zamieszczonej na stronie internetowej policji.

 

Strzegą porządku i ciszy wyborczej

 

Komenda Główna Policji zaznaczyła, że celem policyjnych działań jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

 

Jak podkreślono, przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa w związku z wyborami. "Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów" - zaznaczono.

 

KGP dodała, że funkcjonariusze będą reagować na przypadki naruszenia ciszy wyborczej, uszkodzenie czy usunięcie materiałów wyborczych - plakatów, banerów lub zaklejanie plakatów wyborczych innym plakatem, czy materiałami. Policjanci będą też "stanowczo reagować" w przypadku usunięcia flagi państwowej z lokalu wyborczego albo siedziby organu administracji państwowej.

 

Groźba nawet dwóch lat więzienia 

 

Ścigane przez policję będą też za każdym razem przypadki wyniesienie kart wyborczych z lokalu wyborczego, uszkodzenie plomb z wejścia do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania.

 

Policja zapowiada, że natychmiast zareaguje na każdą agresję czy akt przemocy wobec członków komisji wyborczej np. ze strony osób głosujących.

 

Osoby, które złamią prawo wyborcze narażają się na konsekwencje - karę grzywny, ograniczenie wolności, a w przypadku niektórych czynów nawet do dwóch lat pozbawienia wolności - przypominają przed wyborami i ciszą wyborczą policjanci.

 

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie