Skuteczni wygrali prawomocnie z Konfederacją. Chodzi o wizerunek Liroya

Polska
Skuteczni wygrali prawomocnie z Konfederacją. Chodzi o wizerunek Liroya
Polsat News

Skuteczni Piotra Liroya-Marca wygrali prawomocnie z Konfederacją, której zarzucali nieuprawnione wykorzystywanie wizerunku Liroya w materiałach wyborczych. Konfederacja musi zamieścić na swoim profilu na Facebooku stosowne oświadczenie w tej sprawie.

W poniedziałek Komitet Wyborczy Wyborców Skuteczni Piotra Liroya-Marca złożył w trybie wyborczym wniosek o zakazanie KW Konfederacja Wolność i Niepodległość używania w materiałach wyborczych wizerunku Liroya-Marca.

 

"Liroy nie popiera tego komitetu"

 

Chodzi m.in. o materiały wideo, w którym prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke udziela wywiadu, a w tle widnieją banery komitetu Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, czyli komitetu, który Liroy-Marzec współtworzył z narodowcami i wolnościowcami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Baner - jak wskazał  pełnomocnik Skutecznych - został również użyty we wrześniu podczas konwencji Konfederacji w Poznaniu. Zdjęcia na tle nieaktualnego baneru zamieścił również wiceprezes partii KORWiN Konrad Berkowicz.

 

W piątek Sąd Apelacyjny podtrzymał wtorkowe postanowienie sądu pierwszej instancji. Oceniono, że umieszczanie takich banerów podczas konwencji wyborczej może wprowadzać w błąd, ponieważ Liroy-Marzec nie jest już w KW Konfederacji, ani też nie popiera tego komitetu. Uznano też za zasadne roszczenia Liroya-Marca do sprostowania i zakazu rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.

 

Konfederacji nakazano zamieszczenie na trzy dni na jej profilu na Facebooku następującego oświadczenia: "Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość oświadcza, że rozpowszechniona przez niego informacja zawarta w materiale wyborczym w postaci roll-upu, zawierającego nazwisko Liroy, użytego podczas konwencji wyborczej w Poznaniu dotyczącej wyborów parlamentarnych w 2019 roku jest nieprawdziwa. Piotr Liroy-Marzec nie jest kandydatem Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość, ani w żaden inny sposób nie jest związany z tym Komitetem".

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie