Sensacyjne znalezisko w Pompejach. Kryło się pod warstwami zastygniętej lawy

Kultura
Sensacyjne znalezisko w Pompejach. Kryło się pod warstwami zastygniętej lawy
Pixabay/Duotone
Pompeje, miasto w starożytnym Imperium Rzymskim, zniszczył w 79 r. n.e. wybuch Wezuwiusza. Opadający wówczas popiół utrwalił m.in. budynki, przedmioty codziennego użytku, a także ciała ludzi i zwierząt, dzięki czemu dzisiejsi turyści mogą je oglądać

W Pompejach odkryto sugestywny, dobrze zachowany fresk przedstawiający finałowy moment walki gladiatorów. Malowidło znaleziono podczas wykopalisk w ruinach miasta. Jeden z gladiatorów trzyma na nim w górze tarczę jako zwycięzca, a drugi z wyraźnie widocznymi ranami i ociekający krwią schyla się przed nim w pozie symbolizującej porażkę.

Fresk o rozmiarach 1,12 x 1,5 metra został odkryty przez archeologów na odsłoniętej przez nich ścianie budynku, w którym, jak się przypuszcza, w starożytnym mieście znajdowała się tawerna. Ekipy dotarły do niego wydobywając stamtąd wiele metrów sześciennych pozostałości lawy wulkanicznej. Jego wizerunek opublikował magazyn dziennika "La Reppublica".

 

 

- Bardzo prawdopodobne jest to, że było to miejsce uczęszczane przez gladiatorów - wyjaśnił dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna. Zaznaczył, że mur , na którym widnieje malowidło, znajduje się niedaleko ich koszar.

 

"Pompeje są niewyczerpaną kopalnią badań"

 

Minister kultury Dario Francheschini stwierdził zaś komentując znalezisko: - Park archeologiczny w Pompejach jeszcze kilka lat temu słynął na świecie z powodu swego negatywnego wizerunku; zawalonych murów, strajków i kolejek turystów stojących w słońcu. Dzisiaj jesteśmy świadkami wyzwolenia się z niego i milionów zwiedzających więcej".

 

Następnie dodał, że "odkrycie to pokazuje, że Pompeje są naprawdę niewyczerpaną kopalnią badań i wiedzy dla archeologów dzisiaj i w przyszłości". Zdaniem ministra jest to "odkrycie bezprecedensowe".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie