Lekarz zbada pacjenta przez telefon. Pomysł ministerstwa na skrócenie kolejek

Polska
Lekarz zbada pacjenta przez telefon. Pomysł ministerstwa na skrócenie kolejek
Pixabay/StockSnap

Od 1 listopada pacjenci, nie wychodząc z domu, będą mogli skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon - zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z "Super Expressem". Na pewno będzie wygodniej, e-wizyta pomoże skrócić kolejki do lekarzy - zapowiada wiceminister.

Jak informuje czwartkowy "SE", rząd chce, aby rozporządzenie w sprawie e-wizyt weszło w życie 1 listopada.

- To będzie kolejne po e-recepcie rozwiązanie pomocne pacjentom, seniorom. Na pewno będzie wygodniej. To jednak lekarz zdecyduje, czy w ostateczności konieczna będzie wizyta w gabinecie, czy jednak wystarczy konsultacja telefoniczna - podkreśla wiceminister Cieszyński.

Dr Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego w rozmowie z "SE" wskazuje, że np. pacjenci chorzy przewlekle będą w ten sposób mogli skonsultować z lekarzem niepokojący poziom cukru lub ciśnienie krwi.

- I wtedy lekarz będzie w stanie skorygować leczenie, niekoniecznie widząc chorego osobiście. Albo jeśli pacjent lekko gorączkuje, boli go gardło, to będę mógł mu przez telefon udzielić porady, żeby kupił coś w aptece, niekoniecznie nawet wystawiając mu e-receptę - powiedział Zieliński.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie