Trumna z tektury? Paryż otworzył ekologiczny cmentarz

Świat
Trumna z tektury? Paryż otworzył ekologiczny cmentarz
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Drewno zamiast nagrobków, urny i trumny z biodegradowalnych tworzyw, a ciała zmarłych ubrane w przyjazne dla środowiska materiały. Takie zasady obowiązują w części podparyskiego cmentarza w Ivry-sur-Seine. Wszystko to z chęci troski o planetę i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Badania z 2017 roku przeprowadzone na zlecenie miasta Paryża wykazały, że tradycyjne pogrzeby generują 833 kilogramy dwutlenku węgla, czyli ilość, którą emituje samolot podczas podróży w obie strony z Paryża do Nowego Jorku. Kremacja wytwarza 233 kilogramy CO2. Inne rodzaje pochówku bez wykorzystania grobu - 182 kilogramy.

 

Władze Paryża, mając na uwadze rosnącą świadomość ekologiczną, zdecydowały się wyjść naprzeciw osobom chcącym przyczynić się do ochrony Ziemi przed globalnym ociepleniem również po śmierci. Część cmentarza w Ivry-sur-Seine przeznaczono na ekologiczne pochówki.

 

Trumny z... tektury

 

W tej strefie nagrobki zastąpi drewno, trumny i urny muszą być albo drewniane albo z tektury. Dodatkowo, zmarli powinni mieć na sobie biodegradowalne ubrania.

 

Nowa strefa ma jedynie 150 miejsc, lecz jeśli eko pochówki zyskają popularność, władze innych cmentarzy chcą rozważyć takie rozwiązanie.

ac/hlk/ polsatnews.pl, treehugger.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie