Politycy zgodni: inwestycje w polski przemysł farmaceutyczny receptą na braki leków

Polska

Wszyscy uczestnicy debaty wyborczej w Polsat News byli zgodni, że rozwiązaniem na brak leków w Polsce powinien być rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego. Różnią się jednak co do pomysłów w jaki sposób go wspierać.

Anna Bryłka z Konfederacji oraz prof. Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej zapewnili, że inwestycje w polski przemysł farmaceutyczny są rozwiązaniem problemów, jakie ostatnio dotknęły klientów polskich aptek. Nie przedstawili jednak szczegółów swoich propozycji. - Żebyśmy byli eksporterami, a nie importerami - mówił Grodzki. 

 

Podobnego zdania jest wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński z Prawa i Sprawiedliwości. - Wprowadzimy zachęty dla tych, którzy będą inwestować - mówił.

 

- Na 50 głównych beneficjentów refundacji leków w Polsce tylko 9 podmiotów ma cokolwiek wspólnego z wytwarzaniem tych leków w Polsce. Musimy się całkowicie uniezależnić od leków chińskich, indyjskich. To nie są drogie leki, na padaczkę, nadciśnienie, potrzeba leków generycznych, których wytwarzanie nie jest już objęte prawem patentowym - mówił Marcin Mikos z PSL-Koalicji Polskiej.

 

Lewica proponuje państwowego producenta leków

 

Marcelina Zawisza z Lewicy zaproponowała stworzenie państwowego producenta leków i wsparcie polskich producentów. - Jednym z rozwiązań jest refundacyjny tryb rozwojowy, czyli inwestowanie w polskich producentów. Hiszpania skutecznie robi tak od 30 lat. Powinniśmy powołać publicznego producenta leków, który je będzie produkować w Polsce. Dzięki temu mielibyśmy szansę na uniezależnienie się od rynku chińskiego - wyjaśniała.

 

Prof. Tomasz Grodzki zaproponował również inne rozwiązania. - Trzeba tworzyć zapasy strategiczne. Trzeba być gotowym na zakupy interwencyjne - mówił.

 

Wiceminister Cieszyński obwiniał też za problemy Platformę Obywatelską. - Wdrożyliśmy skuteczne mechanizmy, zaostrzając przepisy karne, które zniosła PO, która tak naprawdę wymyśliła mafię lekowe. Doprowadziła do tego, że wydatki na refundację spadły, że polski przemysł farmaceutyczny został wyjęty spod państwowej kontroli. PiS przedstawiło pomysł utworzenia urzędu nadzoru farmaceutycznego, który będzie miał lepsze instrumenty do walki z mafią lekową - mówił.

 

Tydzień debat w Polsat News

 

W ostatnim tygodniu kampanii, codziennie o godzinie 20:00, Polsat News organizuje specjalne debaty przedwyborcze "Polska Wybiera - Wybory Parlamentarne 2019", w których wezmą udział przedstawiciele wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych. Przed nami jeszcze dwa spotkania polityków w studiu:

 

- Czwartek, 10 października - Gospodarka - poprowadzi Grzegorz Kępka.

- Piątek, 11 października - Rodzina - poprowadzi Grzegorz Jankowski.

 

A już w niedzielę o godziny 19:50 w Polsat News i w internecie na polsatnews.pl wieczór wyborczy "Polska Wybiera - Wybory Parlamentarne 2019". Tuż przed 21:00 program będzie transmitowany również na głównym Polsacie.

jm/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie