Nie będzie nowych kart do głosowania po śmierci Szyszki. Zamiast tego instrukcja dla wyborców

Polska
Nie będzie nowych kart do głosowania po śmierci Szyszki. Zamiast tego instrukcja dla wyborców
Polsat News

Karty do głosowania w okręgu nr 20, z którego miał startować do Sejmu zmarły w środę Jan Szyszko, nie będą ponownie drukowane - zdecydowała w środę obwodowa komisja wyborcza w Warszawie II. W lokalach wyborczych będzie instrukcja o sposobie głosowania.

O decyzji obwodowej komisji poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

 

Były minister środowiska Jan Szyszko był kandydatem PiS w wyborach do Sejmu; miał startować z czwartego miejsca na liście w okręgu podwarszawskim.

 

Głos na Szyszko nie traci ważności

 

Okręgowa komisja wyborcza w Warszawie II podjęła w środę decyzję, że wydrukowane już karty do głosowania w okręgu nr 20 nie będą drukowane ponownie.

 

Kodeks wyborczy mówi, że jeśli po wydrukowaniu kart do głosowania okręgowa komisja wyborcza skreśli z listy nazwisko kandydata m.in. z przyczyny jego śmierci, nazwisko tego kandydata pozostawia się na wydrukowanych kartach do głosowania.

 

Informację o skreśleniu oraz o warunkach decydujących o ważności głosu oddanego na takiej karcie podaje się do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia i zapewnia jego rozplakatowanie w lokalach wyborczych w dniu głosowania. Podczas wydawania kart, wyborcy są też pouczani przez członków komisji wyborczej o sposobie głosowania.

 

Jeśli wyborcy zagłosują jednak na zmarłego kandydata, ich głos nie traci swojej ważności, tylko przechodzi na listę komitetu.

pgo/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie