Awaryjne lądowanie etiopskiego Boeinga w Dakarze

Świat
Awaryjne lądowanie etiopskiego Boeinga w Dakarze
Associated Press, Yonas Yeshanew

Z powodu pożaru silnika awaryjnie lądował we wtorek w stolicy Senegalu, Dakarze, rejsowy Boeing 767 towarzystwa Ethiopian Airlines - poinformowała w nocy z wtorku na środę niemiecka agencja dpa.

Etiopskie linie potwierdziły awaryjne lądowanie swojego samolotu w Dakarze, nie podając jednak żadnych szczegółów. Maszyna leciała z Dakaru do stolicy Etiopii, Addis Abeby.

 

Według agencji dpa tuż po starcie z lotniska w stolicy Senegalu załoga zgłosiła awarię, a następnie pożar jednego z dwóch silników. 10 minut później maszyna zawróciła i awaryjnie wylądowała w Dakarze. Pożar szybko ugaszono, nikomu nic się nie stało.

 

W marcu w Etiopii rozbił się Boeing 737 MAX Ethiopian Airlines. W katastrofie tej zginęło 157 pasażerów i członków załogi.

 

W następstwie tego wypadku Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) bezterminowo wstrzymała eksploatację wszystkich Boeingów 737 MAX 8 na obszarze Unii Europejskiej, co zarządzono także w innych państwach świata, włącznie z USA.

 

Wcześniej, w październiku 2018 roku, 189 osób zginęło w katastrofie indonezyjskiego Boeinga 737 MAX. Przyczyną tych katastrof było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS automatycznie zapobiegający przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie