Pięć ofiar awaryjnego lądowania samolotu na Ukrainie. Zostały zgniecione przez przewożony ładunek

Świat

Pięć osób zginęło, a jedna jest uznana za zaginioną po awaryjnym lądowaniu samolotu transportowego An-12 w okolicach lotniska we Lwowie. Maszyna została znaleziona półtora kilometra od lotniska.

Do zdarzenia doszło przed godz. 7 czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce). Maszynę odnaleziono w odległości 1,5 km od pasa startowego lotniska we Lwowie. Od 6.45 nie było kontaktu z załogą.

 

"Według stanu z godz. 9 (godz. 8 w Polsce) ustalono, że na pokładzie samolotu znajdowało się osiem osób, w tym siedmiu członków załogi oraz jedna osoba, która konwojowała ładunek. W wyniku upadku samolotu trzy osoby zginęły, trzy odniosły obrażenia, zaś los dwóch osób jest nieznany. Trwa akcja ratunkowa" - przekazano w komunikacie.

 

Maszyna spadła w okolicy lotniska Lwów Sokolniki. Miała mieć 51 lat.

 

Brak paliwa albo błąd pilotów

 

Najnowsze informacje mówią już jednak o 5 ofiarach śmiertelnych i jednym zaginionym. Poinformował o tym minister infrastruktury Ukrainy Władysław Kryklij.

 

Wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Ławreniuk oświadczył, że przyczyną katastrofy mógł być brak paliwa albo błąd pilotów. W momencie katastrofy w okolicach lotniska była gęsta mgła.

 

Zdjęcia z miejsca wypadku opublikował lwowski radny Igor Zinkiewicz.

 

 

Osoby, które zginęły w katastrofie zostały zabite przez transportowany w samolocie ładunek - oświadczył w piątek mer Lwowa Andrij Sadowy. 

 

"Kabina została całkowicie ścięta, wszystko jest porozrzucane. Ładunek, który był w samolocie, zgniótł znajdujących się tam ludzi. (...) Mówi się o ośmiu członkach załogi. Trzech zostało uratowanych. (...). Wiele fragmentów ciał porozrzucanych jest obok samolotu" - powiedział mer, cytowany na stronie internetowej lwowskiej rady miejskiej. 

 

"Kapitan poprosił o możliwość awaryjnego lądowania" 

 

Samolot An-12 należący do linii Ukraina Aeroalians leciał z Vigo w Hiszpanii do tureckiego Stambułu. Według mera Lwowa załoga samolotu nie miała w planach lądowania we Lwowie. Wcześniej mówiło się, że An-12 miał zatrzymać się na lotnisku tego miasta na tankowanie.

 

"On (kapitan samolotu - red.) poprosił o możliwość awaryjnego lądowania, by zatankować, ale nie doleciał kilku kilometrów do pasa lądowania. Tutaj w pobliżu były domy mieszkalne i jeśli spadłby tam to byłaby katastrofa" - ocenił Sadowy.

 

An-12 to średni samolot transportowy produkcji ZSRR, używany m.in. do zadań związanych z desantem wojska, którego prototyp został zaprojektowany w latach 50. ubiegłego wielu w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa. Seryjna produkcja rozpoczęta została w 1958 roku.

 

Na zdjęciu: An-12 w malowaniu przewoźnika Kosmos.commons.wikimedia.org/Alan Lebeda/GNU Free Documentation License
Na zdjęciu: An-12 w malowaniu przewoźnika Kosmos.

Samolot nie zdołał dolecieć do pasa na lotnisku Lwów Sokolniki.

 

pgo/jm/hlk/dk/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze