Pożar zabytkowego kościoła w Orłowie. Spłonęła większość dachu

Polska

Pożar zniszczył większość dachu XIV-wiecznego kościoła w Orłowie na Żuławach (woj. pomorskie). W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży. Przyczynę pożaru ustala policja.

Jak powiedział we wtorek rano mł. bryg. Łukasz Zblewski, rzecznik prasowy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim, straż została powiadomiona o pożarze w poniedziałek późnym wieczorem.

 

Wyjaśnił, że w nocy z poniedziałku na wtorek z ogniem walczyło 17 zastępów straży pożarnej. Pożar zniszczył około 70 procent dachu nad korpusem kościoła oraz drewnianą kruchtę świątyni. Zblewski dodał, że strażakom udało się nie dopuścić, by ogień przedostał się do wnętrza ceglanej budowli o wymiarach (u podstawy) około 20 na 12 metrów.

 

 

- Większa część kościoła została uratowana. W szczególności nawa główna, sklepienie i strop - dodał rzecznik.

 

"Coś udało się ocalić"

 

Siedemsetletni kościół i jego wnętrze prawie nie ucierpiały. Proboszcz parafii, której świątynia w Orłowie jest częścią, dr Arkadiusz Dekański mówił o szczęściu w nieszczęściu.

 

- Mamy poczucie nawet, mimo tej wielkiej tragedii, sukcesu, bo coś udało się ocalić - zaznaczył w rozmowie z reporterem "Wydarzeń".

 

Pięć lat temu kościół pod wezwaniem Świętej Barbary przeszedł gruntowny remont. Między innymi dachu i izbicy, od której, jak podejrzewają nie tylko strażacy, zajęła się reszta drewnianej konstrukcji.

 

 


Zblewski poinformował, że przyczyna pojawienia się ognia w zabytkowym obiekcie nie jest znana, mają ją spróbować ustalić policjanci.

Kościół w Orłowie pw. św. Barbary został powstał w połowie XIV wieku. Władze deklarują pomoc w odbudowie tego sakralnego zabytku Żuław.

dk/ac/ PAP, polsatnews.pl, "Wydarzenia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie