Niespodziewana zmiana pogody. Wracają wyższe temperatury, nadciąga "afrykańskie" powietrze

Polska
Niespodziewana zmiana pogody. Wracają wyższe temperatury, nadciąga "afrykańskie" powietrze
Pixabay.com/jplenio

Do Polski spływa chłodne powietrze arktyczne, co da można odczuć zwłaszcza w nocy i o poranku. Przy gruncie temperatury spadają poniżej zera, kierowcy muszą skrobać szyby samochodów zostawionych na ulicy. To nie potrwa jednak długo. Już za tydzień termometry w dzień pokażą ponad 20 stopni. Wszystko dzięki ciepłemu powietrzu, które napłynie do nas z Afryki.

Temperatury poniżej zera spadły nie tylko przy gruncie. Niedziela okazała się chłodna szczególnie na zachodzie północy i w centrum kraju. W poniedziałek i wtorek chłodne powietrze obejmowało już całą Polskę. Średnia temperatura była niższa niż ta, którą zwykle notuje się na początku października. 

 

Najbliższe dni

 

W nocy z wtorku na środę będzie wciąż pochmurno. Temperatura minimalna w ciągu dnia wyniesie od 5 st. na Podhalu i Suwalszczyźnie do 10 st. na zachodzie i wybrzeżu. W górach wiatr powieje z prędkością nawet do 90 km/h.

 

W środę temperatura maksymalna ma wynieść od 9 st. na Podhalu, 11 st. na Podkarpaciu i 12 st. nad morzem do 17 st. na Dolnym Śląsku. Nad morzem porywy wiatru osiągną prędkość do 55 km/h, w Karpatach do 70 km/h.

 

  

 

Powyżej 20 stopni

 

W przyszłym tygodniu pogoda zmieni się jednak diametralnie. Czeka nas znaczne ocieplenie za sprawą ciepłego powietrza znad Afryki. Już w poniedziałek średnia temperatura ma być aż o 8 stopni wyższa od wieloletniej normy.

 

W wielu częściach kraju termometry wskażą w cieniu powyżej 20 stopni.

 

Na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce temperatura może dojść nawet do 25 stopni.

 

Bez rekordów

 

Wahania temperatur w nadchodzących dniach nie są jednak rekordowe. 4 października 1966 roku w Trzebiechowie (woj. lubuskie) termometry pokazały prawie 29 stopni. Gorąco było także w Gorzowie Wlkp. (28,7 st.), Słubicach (28,6) oraz Bydgoszczy (28,4).

 

Z kolei 10 lat wcześniej, 31 października termometry w Suwałkach pokazały - 14,2 stopnia. Prawie 100 lat temu - 30 października 1920 roku - w Zakopanem odnotowano temperaturę 18,5 stopnia.

luq/pgo/hlk/ twojapogoda.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie