Śnieg, nawet -10 stopni Celsjusza. Pogoda w Beskidach nie sprzyja wędrówkom

Polska
Śnieg, nawet -10 stopni Celsjusza. Pogoda w Beskidach nie sprzyja wędrówkom
Kamera online ośrodka Halny

Pogoda w Beskidach nie sprzyja pieszym wędrówkom. Jest chłodno i deszczowo. Powyżej 1000 m n.p.m. prószył śnieg. Warunki na szlakach są trudne – poinformował w niedzielę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Włodzimierz Lach.

- W wyższych partiach gór temperatura spadła nieznacznie poniżej 0 st. C. Tam prószy śnieg, który jednak topnieje. Na szlakach jest ślisko. Widoczność jest bardzo ograniczona. Na Pilsku i Babiej Górze sięga ona zaledwie 30 m – powiedział Włodzimierz Lach.

 

Prognozy pogody przewidują, że w poniedziałek wczesnym rankiem może spaść nawet -10 stopni Celsjusza. W niedzielę rano miało być zaledwie jeden stopień więcej.

 

Turyści wybierający się w góry muszą pamiętać o odpowiednim ubiorze, który zapewni im komfort termiczny. Niezbędne są solidne buty do kostek oraz nieprzemakalna kurtka. Goprowcy apelują, by turyści mieli przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".

 

Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego zaapelowali do turystów o rozwagę na szlakach wiodących na szczyt najwyższej góry Beskidów. Szczególną ostrożność należy zachować przy schodzeniu.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie