Tydzień do wyborów. Jest nowy przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

Polska
Tydzień do wyborów. Jest nowy przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
Polsat News

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała sekretarz PKW Magdalena Pietrzak. Po raz pierwszy pracami PKW nie będzie kierował sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Funkcja przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej pozostawała nieobsadzona od 29 marca. Wtedy dotychczasowy przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński skończył 70 lat, a jego członkostwo w Komisji wygasło (kadencja członka PKW wynosi 9 lat; wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji).

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, przewodniczącego PKW wybierają sędziowie - członkowie Komisji. Tradycją w Komisji było wyłanianie przewodniczącego spośród sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

 

Kadencja Komisji wygasa 13 października

 

20 maja PKW podjęła próbę wyboru swojego nowego przewodniczącego. Komisji nie udało się jednak dokonać wyboru - za kandydaturą sędziego TK w stanie spoczynku Zbigniewa Cieślaka opowiedziało się wówczas 4 sędziów, 4 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

 

Kadencja Komisji w obecnym składzie (po trzech sędziów z TK, SN i NSA) wygaśnie w dniu rozpoczęcia kadencji Sejmu wybranego w wyborach 13 października 2019 r.

 

Nowa Komisja w 100 dni od wyborów

 

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r., prezydent powoła nową Komisję w ciągu 100 dni od dnia wyborów do Sejmu. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Kandydaci wskazywani przez Sejm będą musieli posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego lub mieć co najmniej trzyletni staż pracy jako prokurator, adwokat, radca prawny albo być profesorem lub doktorem habilitowanym nauk prawnych; ich kadencja będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.

dc/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie