Nie interesują się polityką, oczekują wyższej płacy minimalnej. Raport o młodych Polakach

Polska
Nie interesują się polityką, oczekują wyższej płacy minimalnej. Raport o młodych Polakach
Pixabay.com/mirceaianc

Polacy między 18 a 30 rokiem życia oczekują od przyszłego rządu podwyższenia płacy minimalnej, równouprawnienia płci i utrzymania programu 500 plus - wynika z raportu z badania nt. uczestnictwa młodych Polaków w życiu społecznym i politycznym. 90,7 proc. respondentów ocenia swój poziom zainteresowania polityką jako mały lub bardzo mały, a 16 proc. deklaruje, że nigdy nie bierze udziału w wyborach.

Autorzy badania przyjęli, że osoba młoda to taka, która posiada czynne prawo wyborcze (18 lat) i nie ukończyła 30. roku życia.

 

Na pytanie o najważniejsze problemy społeczne, które powinien rozwiązać przyszły rząd najwięcej osób młodych wskazało kwestie równouprawnienia płci (70,3 proc.), neutralnego światopoglądowo państwa (49,3 proc.), powszechnego i bezpłatnego dostępu do edukacji przedszkolnej (37,8 proc.), a także rejestracji związków partnerskich (34,1 proc.). Co piąte wskazanie dotyczyło legalizacji aborcji i eutanazji na życzenie." - czytamy w raporcie po badaniu.

 

 

Jeżeli natomiast chodzi o kwestie gospodarcze, to według respondentów najważniejszym zadaniem przyszłego rządu będzie podwyższenia pensji minimalnej. Takiego zdania jest 76,3 proc. badanych. W dalszej kolejności młodzi Polacy wskazali utrzymanie programu 500 plus (54,8 proc.), wprowadzenie zeroprocentowej stawki VAT na niektóre produkty (40,8 proc.) oraz programu mieszkaniowego (38,8 proc.). 23 proc. badanych oczekuje od rządzących likwidacji zakazu handlu w niedzielę.

 

 

Dziewięciu na dziesięciu młodych Polaków ocenia swój poziom zainteresowania polityką jako mały lub bardzo mały.  60,1 proc. nie posiada sprecyzowanych poglądów politycznych. Działania polityków są negatywnie ocenianie przez 63,5 proc. badanych, 74,1 proc. uważa, że działania te nie są zgodnie z ich oczekiwaniami.

 

 

58,2 proc. respondentów uważa, że państwo powinno być neutralne światopoglądowo (ideologicznie lub religijnie), a prawie co piąty (18,2 proc.) sądzi, że państwo powinno być zaangażowane światopoglądowo.

 

Udział w wyborach parlamentarnych 13 października 2019 r. zadeklarowało 62,2 proc. badanych. Młodzi ludzie chcą głosować przede wszystkim dlatego, by udzielić poparcia konkretnemu ugrupowaniu. Taki powód podało 68,7 proc. młodych ludzi. Z kolei 44,1 proc. respondentów zamierza wziąć udział w wyborach, bo chce zmiany obecnej sytuacji politycznej.

 

 

Według 82,9 proc. badanych "trzeba chodzić na wybory, bo każdy wyborca, choć w niewielkim stopniu, wpływa na sytuację w kraju". Zdaniem 16,7 proc. młodych ludzi można nie głosować, "bo uczestnictwo w wyborach niczego nie zmienia".

 

1200 wywiadów

 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 5-23 września 2019 r. przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR na zlecenie Fundacji Konrada Adenauera metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (tzw. CATI).

 

Zrealizowano 1200 wywiadów na ogólnopolskiej grupie osób w wieku 18-30 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na takie zmienne jak: płeć, wiek, województwo, wielkość miejsca zamieszkania.

 

Koordynatorem projektu badawczego jest Adam Kądziela, doktorant Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

luq/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie