Niemal 40 proc. badanych nie ceni żadnego polskiego polityka

Polska
Niemal 40 proc. badanych nie ceni żadnego polskiego polityka
Polsat News

57 proc. badanych przez Kantar stwierdziło, że większości polityków nie można ufać; przeciwne zdanie wyraziło 25 proc. Z kolei 39 proc. na pytanie, którego polityka cenią najbardziej, odparło: "żadnego". Najwięcej, 19 proc. wskazań pod tym względem przypadło liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ankietowani odpowiedzieli na pytania, jakie odnoszą wrażenie, gdy słuchają polityków w telewizji.

Według 49 proc. badanych większość polityków to "ludzie, którzy nie znają spraw, o których mówią". Przeciwne zdanie ma 32 proc, a 18 proc. go nie wyraziło.

 

W ocenie 57 proc. respondentów większość polityków to "ludzie, którym nie można ufać", a według 25 proc. - można. Zdania na ten temat nie ma 11 proc.

 

51 proc. stwierdziło, że większość polityków to osoby nierozważne, a 28 proc. - rozważne. 21 proc. odpowiedziało: "Trudno powiedzieć".

 

Ocena polityków przez 10 lat poprawiła się

 

Zdaniem 60 proc. badanych politycy to "ludzie, którzy nie słuchają racji innych". Pozytywne zdanie o politykach pod tym względem ma 23 proc., a 16 proc. nie wyraziło opinii.

 

W porównaniu z rokiem 2009 ocena polityków uległa poprawie. Wówczas 62 proc. badanych uważało, że większość polityków nie zna spraw, o których mówią, a według 79 proc. - nie można im ufać. 66 proc. uważało, że politycy to ludzie nierozważni, a 77 proc. - ludzie, którzy nie słuchają cudzych racji.

 

Badani przez Kantar zostali zapytani także o to, którego z żyjących polskich polityków cenią najbardziej. Najwięcej odpowiedzi brzmiało: Żadnego". Opcję "Trudno powiedzieć" wybrało 27 proc. Wskazań dokonało 34 proc. ankietowanych.

 

Najczęściej wskazywano Jarosława Kaczyńskiego, który osiągnął wynik 19 proc. Na drugim miejscu znaleźli się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki z 15 proc. wskazań.

 

Korwin-Mikkego ceni 2 proc. ankietowanych

 

Na byłego premiera Donalda Tuska wskazało 12 proc., na byłego prezydenta Lecha Wałęsę - 8 proc., a na byłą premier Beatę Szydło oraz na byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - po 4 proc.

 

Wśród liderów opozycji z 3 proc. wskazań w zestawieniu znalazł się szef Wiosny Robert Biedroń, a z 2 proc. - szef PO Grzegorz Schetyna i prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Również 2 proc. zyskał były prezydent Bronisław Komorowski. 

 

- Przed wyborami komitety wyborcze zwiększają starania, aby jak najlepiej wykreować wizerunek poszczególnych polityków oraz partii. Okazuje się jednak, że politycy od lat nie mają najlepszej prasy. Zdaniem większości Polaków, politycy są nierozważni, nie słuchają racji innych, nie są godni zaufania oraz nie znają się na rzeczach, o których mówią. Jednocześnie dwóch na trzech Polaków nie jest w stanie wskazać nazwiska żyjącego polityka, którego najbardziej ceni. Z naszych badań wynika jednak, że nie jest to oznaka upadku autorytetów, a raczej poprawa nastrojów społecznych w Polsce. W badaniu przeprowadzanym w 2009 r., wyniki wskazywały, że Polacy w większym stopniu, niż w przypadku rezultatów tegorocznych, mieli negatywne zdanie o klasie politycznej w każdym z podanych wymiarów. Wydaje się więc, że opinie Polaków na temat kompetencji polityków, a także zaufanie do nich mimo wszystko poprawiają się, choć nadal są na dość niskim poziomie. Czy jest to efekt wyższego poziomu umiejętności osób reprezentujących Polaków w Sejmie i w Senacie, czy też umiejętnego kreowania wizerunku polityków przez media? Już 13 października dowiemy się, kogo będziemy oceniać w najbliższych latach - komentuje sondaż Anna Trząsalska, Senior Research Executive Kantar.

 

Kantar przeprowadził badanie w dniach 6-11 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

wka/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie