Brakowało 10 tys. zł na dom dla niepełnosprawnego Rysia. Dzięki widzom "Wydarzeń" zebrano więcej

Polska

Ledwo uszedł z życiem z pożaru. Jest sam, niepełnosprawny i wymaga ciągłej opieki. Rysio cierpi na zespół Downa. Gdyby nie dobrzy ludzie, 43-latek z Ciotuszy Starej na Lubelszczyźnie nie miałby gdzie mieszkać. Choć dzięki sąsiadom i fundacji Parasol Roztocza udało się wiele zrobić, brakowało jeszcze ok. 10 tys. zł. Po materiale "Wydarzeń" zareagowali ludzie z całej Polski.

43-letni Rysio z Ciotuszy Starej w marcu stracił w pożarze dom. Sam tylko dzięki szybkiej reakcji strażaka uniknął śmierci.

 

Strażak wyrzucił Rysia przez okno


- Mój strażak wyskoczył z domu w kapciach, wrzucił tylko jakiś ciuch na wierzch i Rysia wyrzucił przez okno - opowiadał Kazimierz Uchman, przewodniczący komitetu społecznego w Ciotuszy Starej. Jak dodał, "tutaj na wsi każdy Rysia lubi, to jest taki człowiek, że… głos mi się łamie".


Doszczętnie spłonął też cały dobytek 43-latka.


Sołtys i mieszkańcy wsi zdecydowali się pomóc mężczyźnie i postanowili przekształcić dawną kuchnię letnią i oborę w budynek mieszkalny.


W pomoc Rysiowi zaangażowała się także fundacja Parasol Roztocza. Zaczęły napływać datki. Sąsiedzi uzbierali 4 tys. zł, kolejne 20 tys. zł zebrała fundacja. Zgromadzono także ubrania, meble i jedzenie.

 

"Marzy, żeby być u siebie"


Dawna obora zaczęła przypominać mieszkanie.


- Porządkuje, sprząta, czeka na swój pokój, to jego największe marzenie, żeby być już u siebie - opowiadała Halina Kawalec, kuzynka Rysia.


Za około dwa miesiące dom powinien być skończony. Kiedy w ubiegłą niedzielę Rysia odwiedziła ekipa "Wydarzeń", brakowało jeszcze ok. 10 tys. zł. Potrzebne były grzejniki, farby, armatura i materiały wykończeniowe.


Widzowie Polsatu po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca.


"Tylu telefonów jednego dnia nie odebraliśmy jeszcze nigdy. Zareagowali ludzie z dosłownie całej Polski: po reportażu łącznie 112 osób dokonało wpłat na blisko 15 tysięcy złotych! Wszystkim serdecznie dziękujemy! Dzięki Wam najbliższą zimę Rysio na pewno spędzi w swoim nowym domu" - poinformowała na Facebooku fundacja Parasol Roztocza. 

 

prz/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie