Polacy w Szwecji zmuszali rodaków do kradzieży. Wykorzystywali ich trudną sytuację życiową

Świat
Polacy w Szwecji zmuszali rodaków do kradzieży. Wykorzystywali ich trudną sytuację życiową
Flickr/Håkan Dahlström

Czworo Polaków, trzech mężczyzn i jedna kobieta w wieku 40-50 lat, zostało zatrzymanych w Szwecji związku z procederem handlu ludźmi - podała w środę szwedzka policja. Podejrzani oferowali rodakom pracę, a w rzeczywistości zmuszali ich do kradzieży.

"Udało nam się zatrzymać grupę przestępczą, która sprowadzała do Szwecji przede wszystkim Polaków, obiecując im pracę oraz mieszkanie, a w rzeczywistości ludzie ci byli zmuszani do kradzieży oraz koczowania w namiotach" - powiedział Per Bjoerkman z wydziału policji ds. zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

 

Jak tłumaczył policjant, "w ten sposób kilkanaście osób, będących w trudnej sytuacji życiowej, w zamian za jedzenie, zapewniało swoim zleceniodawcom dochód". - Poszkodowanych może być więcej, gdyż proceder ten trwał od dłuższego czasu - dodał.

 

Podobny przypadek sprzed 9 lat

 

W wyniku policyjnej akcji śledczym udało się odnaleźć towar skradziony głównie ze sklepów w zachodniej Szwecji oraz w innych krajach skandynawskich. Szwedzka prokuratura zakwalifikowała sprawę sprowadzania oraz zmuszania do pracy, w tym wypadku, kradzieży, jako handel ludźmi.

 

W 2010 roku w mieście Solna pod Sztokholmem miała miejsce opisywana przez media głośna sprawa 46-letniej Polki romskiego pochodzenia, która sprowadzała do pracy kobiety z Polski. W rzeczywistości znęcała się nad nimi, zmuszając m.in. do kradzieży.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie