Gest "OK" umieszczony na liście symboli nienawiści. "To symbol białej supremacji"

Świat
Gest "OK" umieszczony na liście symboli nienawiści. "To symbol białej supremacji"
pixabay

Gest polegający na złączeniu kciuka i palca wskazującego został zaklasyfikowany jako symbol nienawiści. Takie stanowisko przedstawiła Liga Antydefamacyjna (ADL), jedna z najstarszych organizacji żydowskich na świecie, której celem jest walka z uprzedzeniami wobec Żydów. "OK" znalazło się na liście ADL obok swastyki czy symbolu SS. Według Ligi, gest ten zawłaszczono jako "symbol białej supremacji".

W USA z kolei gest ten kojarzony jest z wyborcami Donalda Trumpa. Wiele osób łączy jego politykę z tzw. white power, przekonaniem o wyższości osób o białym kolorze skóry.

 

W lipcu, podczas jednego z przemówień, prezydent Stanów Zjednoczonych mówił o, należącej do Partii Demokratycznej, kongresmence Alexandrii Ocasio-Cortez. Wymieniając jej nazwisko (jej mama pochodzi z Portoryko - red.), wykonał gest "OK", co tylko podsyciło spekulacje internautów.

 

Nowe znaczenie niewinnego gestu

 

Do niewłaściwego kojarzenia gestu "OK" przyczyniła się również aktywność członków forum 4Chan. W 2017 roku promowali niewłaściwe przekonanie dotyczące związków pomiędzy "OK" a "white power", gdyż palce układają się w skrót "wp". Nowe znaczenie nabrało popularności. Brenton Tarrant, który przeprowadził ataki na meczety w Nowej Zelandii pokazał wspomniany gest podczas swojej rozprawy w sądzie.

 

Pełna lista symboli nienawiści według Ligi Antydefamacyjnej znajduje się tutaj.

 

ac/ml/ polsatnews.pl, rollingstone.com, usatoday.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie