Banknot 800 zł - propozycja członka Rady Polityki Pieniężnej

Biznes
Banknot 800 zł - propozycja członka Rady Polityki Pieniężnej
Polsat News

Członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Eryk Łon proponuje stworzenie banknotu 800 zł z wizerunkiem Marii Konopnickiej. - Maria Konopnicka wraz z mężem wychowała dzieci ośmioro. Być może nawet chcąc uczcić jej pamięć i oddać twórczyni słów Roty należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Konopnickiej - napisał Łon.

 

W Polsce największy nominał banknotu wynosi 500 zł. Natomiast w strefie euro największe nominały wynoszą 200 i 500, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 850 i 2130 złotych.

 

Banknot 500 zł wprowadzono do obiegu 10 lutego 2017 roku. Jest kolejnym banknotem z serii "Władcy polscy". Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego, pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Prace projektowe nad banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. 

 

Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

 

Autor raportu: "Dlaczego Polska nie powinna wchodzić do strefy euro"

 

Prof. Eryk Łon jest absolwentem Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 r. uzyskał stopień doktora, a w 2013 r. doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Jest autorem raportu "Dlaczego Polska nie powinna wchodzić do strefy euro" opublikowanego na stronie internetowej NBP w trakcie kadencji prezesa Sławomira Skrzypka.

 

Jest też członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP Andrzeju Dudzie. W RPP zasiada od 30 stycznia 2016 roku. 

 

W mediach szerokim echem odbiły się pomysły prof. Łona, np. ten, by NBP zaczął grać na giełdzie.

dc/luq/ PAP, NBP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie