Akcja wydobycia niewybuchów w Świnoujściu. "Przebiegła sprawnie i bez zakłóceń"

Polska

Jednostka Marynarki Wojennej wydobyła we wtorek drugi z niewybuchów w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Ma z nimi wypłynąć niebawem na poligon morski, gdzie jeszcze we wtorek niebezpieczne znaleziska mają być zneutralizowane.

Wydobyto drugi i ostatni z niewybuchów, które zalegały na torze wodnym Szczecin-Świnoujście - powiedział rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

Jednostka, na której pokładzie niewybuchy opuszczą teren świnoujskiego portu, będzie kierowała się na poligon morski na północny-wschód od portu. - Tam po południu mają być zneutralizowane - powiedział Lewandowski.

Do akcji podjęcia niewybuchów zaangażowana została załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Ze strony wojska bierze w niej udział kilkudziesięciu żołnierzy.

Na czas podjęcia niewybuchów na torze wodnym Szczecin-Świnoujście wstrzymano ruch statków. Po tym, jak jednostka z wydobytymi ładunkami opuści główki portu, normalny ruch statków zostanie przywrócony.

 

Przywrócono ruch promów


Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.

W godz. 5-11.30 wstrzymany został ruch dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od godz. 6.30 do 11 zakaz obowiązywał statki wychodzące z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch został wstrzymany w godz. 10–11.30 (z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10.30).

Utrudnienia odczuli także mieszkańcy Świnoujścia i osoby chcące przeprawić się promami miejskimi, ale jak wynika z informacji służb świnoujskiego magistratu, wraca tam już normalny ruch promów.

Wydobyte niewybuchy, które mają zostać zneutralizowane na poligonie morskim na Zatoce Pomorskiej to brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV - któą znaleziono blisko środka Zalewu Szczecińskiego - oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII - wydobyta z okolic basenu Mulnik. Zawierają w sobie łącznie blisko 500 kg materiału wybuchowego.

pgo/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie