Papież Franciszek: tragiczny spadek urodzeń, "śmieszne" efekty chirurgii plastycznej

Świat
Papież Franciszek: tragiczny spadek urodzeń, "śmieszne" efekty chirurgii plastycznej
PAP/EPA/Giuseppe Lami

Papież Franciszek określił jako "tragiczny" spadek urodzeń w wielu krajach. Podczas poniedziałkowej mszy w Watykanie mówił, że przywracające młody wygląd zabiegi chirurgii plastycznej prowadzą do "śmieszności".

W homilii wygłoszonej w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie papież Franciszek powiedział: "kiedy kraj się starzeje i nie ma dzieci, nie widzi się wózków dziecięcych na ulicach, nie widzi się kobiet w ciąży".

 

Ojciec Święty dodał, że w takich społeczeństwach dominuje opinia, że "lepiej nie mieć dziecka".

 

- Kiedy czyta się, że w jakimś kraju jest więcej emerytów niż pracowników, to jest to tragiczne. Ileż krajów dzisiaj zaczyna żyć w tej zimie demograficznej - podkreślił Franciszek.

 

Kupiona młodość kończy się śmiesznością

 

Przestrzegał również przed zapominaniem o ludziach starszych.

 

- Traci się, powiedzmy to bez wstydu, tradycję. A tradycja, to nie jest muzeum starych rzeczy, to gwarancja przyszłości, sok korzeni, który sprawia, że drzewo rośnie i wydaje kwiaty oraz owoce - oświadczył Franciszek. Mówił, że bez tradycji społeczeństwo staje się "jałowe".

 

Jako przejaw "mentalności odrzucenia" Franciszek wymienił zamykanie w domach starców seniorów, co tłumaczy się tym, że "nie produkują" i "uniemożliwiają normalne życie".

 

Papież przywołał opinię, że "młodość można kupić". - Jest wiele firm, które oferują ją w formie makijażu, chirurgii plastycznej i liftingu. Ale zawsze kończy się to śmiesznością - dodał biskup Rzymu.

las/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie