Papież zakończył podróż po Afryce i odleciał z Madagaskaru do Rzymu

Świat
Papież zakończył podróż po Afryce i odleciał z Madagaskaru do Rzymu
PAP/EPA/DAI KUROKAWA

Papież Franciszek zakończył we wtorek sześciodniową podróż po Afryce i odleciał ze stolicy Madagaskaru, Antananarywy do Rzymu. W czasie pielgrzymki odwiedził też Mozambik i Mauritius.

31. zagraniczna pielgrzymka Franciszka była jedną z jego najdłuższych podróży pod względem pokonanego dystansu. Trzydzieści lat temu te trzy kraje odwiedził św. Jan Paweł II.

 

Tematami papieskich przemówień była walka z ubóstwem i wykluczeniem, zwłaszcza w czasie wizyty w Mozambiku i na Madagaskarze - jednych z najbiedniejszych państw świata, apele o położenie kresu korupcji oraz o ochronę środowiska naturalnego i „ekologiczne nawrócenie”.

 

Prośby o „męstwo pokoju” i pojednanie zabrzmiały w wystąpieniach Franciszka w Mozambiku, który ma za sobą lata wyniszczającej wojny domowej, a przed sobą perspektywę definitywnego zakończenia zbrojnych konfliktów dzięki ostatecznemu porozumieniu podpisanemu w sierpniu tego roku.

 

Franciszek: "cierpienie i ubóstwo nie należą do Bożego planu"

 

Na mszę odprawioną przez papieża w niedzielę na Madagaskarze przybyło około miliona osób. Franciszek mówił tam, że "cierpienie i ubóstwo nie należą do Bożego planu".

 

W poniedziałek Franciszek był na Mauritiusie, gdzie odprawił mszę dla 100 tys. osób.

 

W przemówieniu do tamtejszych władz wskazywał na konieczność działań, by - uniknąć strasznych zjawisk klimatycznych lub wielkich klęsk żywiołowych.

 

Apelował o zmianę stylu życia po to, aby wzrost gospodarczy mógł przynieść korzyści wszystkim - bez ryzyka spowodowania katastrof ekologicznych lub poważnych kryzysów społecznych.

 

Na ten rok planowana jest jeszcze podróż papieża do Japonii i być może również do Tajlandii. Wizyta ta nie została dotąd oficjalnie zapowiedziana przez Watykan; nieoficjalnie wiadomo, że może do niej dojść pod koniec listopada.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie