"Bohater", "był legendą za życia". Politycy o Kornelu Morawieckim

Polska

Andrzej Duda, Beata Szydło, Stanisław Karczewski, Michał Dworczyk, Grzegorz Schetyna, Donald Tusk, Georgette Mosbacher, Piotr Gliński czy Rafał Trzaskowski - to m.in. ci politycy wspominają w poniedziałek zmarłego marszałka seniora Kornela Morawieckiego. "Człowiek o niezwykłym życiorysie", "jedna z najwybitniejszych postaci kilku ostatnich dziesięcioleci" - napisali.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w poniedziałek, że nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki miał 78 lat.

 

Prezydent Andrzej Duda nadał niedawno Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej. 

 

"Z ogromnym żalem potwierdzam, że zmarł dziś Kornel Morawiecki - Marszałek Senior Sejmu RP, kawaler Orderu Orła Białego. Człowiek, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Prosimy o modlitwę w tej trudnej chwili" - oznajmił rzecznik rządu Piotr Müller.

"Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Twórca i symbol Solidarności Walczącej. Cześć Jego pamięci! RiP" - napisał prezydent Andrzej Duda.

"Ojczyzna straciła dzisiaj jedną z najwybitniejszych postaci kilku ostatnich dziesięcioleci. Panie Marszałku Seniorze, nie zapomnimy o Panu, o Pana bohaterstwie i bezinteresownej miłości do Polski i Polaków!" - napisał na Twitterze Stanisław Karczewski.

- Chciałem wyrazić wielki żal i smutek po śmierci Kornela Morawieckiego, wybitnego działacza niepodległościowego. Człowieka, który wpisał się pięknie w dzieje naszego narodu, w dzieje walki o niepodległość, który był człowiekiem niezłomnym. Człowiekiem dla którego Polska niepodległa, wolna, stanowiła główny, czy wręcz jedyny cel jego aktywności. Bardzo szerokiej, niezwykłej, można powiedzieć niespotykanej nie tylko, jeśli chodzi o Polskę, ale o cały Układ Warszawski, Związek Sowiecki, aktywności politycznej, konspiracyjnej - jak to się kiedyś określało - spiskowej. Aktywności, która przekraczała granice naszego kraju" - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

- Odszedł człowiek naprawdę wybitny, człowiek przy tym niezwykły i to jest powód dla wielkiego żalu nas wszystkich, całego naszego obozu - dodał Kaczyński.

 

"Uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę"

 

"Odszedł Kornel Morawiecki, twórca i legenda Solidarności Walczącej. W latach 80tych uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę. Cześć i chwała Jego pamięci" - napisał natomiast szef PO Grzegorz Schetyna.

"Panie Premierze, proszę przyjąć serdeczne wyrazy współczucia dla Pana i całej rodziny. Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny" - brzmi wpis szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Zmarł Marszałek Senior Kornel Morawiecki. Cześć Jego pamięci. Panie Premierze, proszę przyjąć szczere wyrazy współczucia" - napisała była premier Beata Szydło.

"Odszedł od nas bohater. Kornel Morawiecki, twórca Solidarności Walczącej za życia był legendą i tą legendą pozostanie na zawsze. Cześć Jego Pamięci!" - napisał z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski na Twitterze.

"Odszedł Kornel Morawiecki. Człowiek z piękną historią, wierny zasadom, bezkompromisowo walczący o niepodległość Ojczyzny wielki Polak" - napisał Michał Dworczyk.

 

"Panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego rodzinie składam w imieniu całej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów najszczersze wyrazy współczucia" - dodał szef KPRM.

"Odszedł Kornel Morawiecki - dla wielu bohater podziemnej opozycji antykomunistycznej, a ostatnio Marszałek Senior. Wyrazy współczucia dla premiera i całej rodziny" - brzmi wpis prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

- Chciałbym przekazać przede wszystkim wyrazy współczucia dla pana premiera Morawieckiego oraz całej jego rodziny, w związku ze śmiercią ojca. Utrata osoby bliskiej, to jest rzecz, która zawsze w każdego uderza, zwłaszcza w sytuacji, kiedy był tak bardzo związany ze swoim tatą, w wymiarze rodzinnym, ale też w związku z działalnością publiczną, dla której jego ojciec był na pewno przewodnikiem i punktem odniesienia przez całe życie - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

Dodał, że "to jest na pewno dla niego (premiera Mateusza Morawieckiego - red.) ciężki cios, zwłaszcza w tym trudnym momencie, kiedy przychodzi mu kierować państwem i kampanią wyborczą".

 

"Odszedł Kornel Morawiecki, polityk, naukowiec, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Zawsze walczył, w swoim niepowtarzalnym stylu, o prawa człowieka i prawa obywatelskie. Cześć Jego pamięci. Serdeczne kondolencje składam Mateuszowi Morawieckiemu i najbliższym Zmarłego" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

"Dziękuję za wszystko, co zrobił dla wolnej Polski"

 

"Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Kornel Morawiecki. Szanowny Panie Premierze, w tym trudnym czasie proszę o przyjęcie szczerych wyrazów współczucia dla Pana i całej Rodziny" - napisała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Marszałka Seniora Sejmu Kornela Morawieckiego. Niech spoczywa w pokoju. Panie Premierze, wyrazy głębokiego współczucia" - napisała ambasador USA Georgette Mosbacher.

"W swym wielkim Miłosierdziu niech Pan przyjmie do Swego Królestwa duszę Zmarłego, pomny na Jego wysiłek i wkład w budowanie naszej wolnej Ojczyzny, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"Czas zatrze podziały"

"Lubiłam z nim rozmawiać"

 

Polityka pożegnał również Paweł Kukiz. Kornel Morawiecki startował w wyborach parlamentarnych z list Kukiz'15 we Wrocławiu. Uzyskał mandat poselski zdobywając ponad 26 tys. głosów. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora. W kwietniu 2016 roku odszedł z klubu Kukiz'15 po wykluczeniu z niego posłanki Małgorzaty Zwiercan. Miesiąc później założył z nią i z Ireneuszem Zyską koło Wolni i Solidarni. 

 

- Pamiętam, jaki byłem dumny, że zdecydował się startować (do Sejmu) z moich list, jako legenda "Solidarności Walczącej" - wspominał. - Kornel Morawiecki jako człowiek był człowiekiem ideowym, z całą pewnością - ocenił Kukiz. 

 

- Często i gęsto pojawiali się wokół niego ludzie, którzy wykorzystywali jego naiwność wypływającą z tego, że traktował wszystkich ludzi na dzień dobry jako ludzi dobrych. Często rzeczy złe, które zarzucano Kornelowi wynikały z tego, że to jego wrodzone dobro, pozapolityczne, powodowały taką naiwność, którą wykorzystywali źli ludzie, a winy szły na Kornela - mówi lider Kukiz'15.

 

Kukiz nie ukrywa, że drogi polityczne K. Morawieckiego i jego się rozeszły, a między politykami nie było najlepiej. - Na szczęście kilka miesięcy temu wzajemnie sobie wybaczyliśmy różne rzeczy - ja jemu, on mnie, kiedy każdy już wiedział, że ma swoją drogę polityczną - zaznaczył. 

 

"Człowiek niezłomny"

 

"Odszedł wielki Polski Patriota, niezłomny, skromny, ciepły, serdeczny i przyjacielski człowiek" - napisała w poniedziałek prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska.  

 

Historyk, senator PiS Jan Żaryn podkreślił, że Kornel Morawiecki od początku swojej aktywności politycznej, tj. od 1968 r., był "człowiekiem niezłomnym". - Wyraźnie podkreślał nie tylko własną wolę, ale i taką, która powinna stanowić punkt odniesienia w narodzie polskim, tzn. wolę odzyskania Niepodległej. Ten radykalizm oczywiście miał swoje konsekwencje, czyli wszystkie środowiska, a była ich niewątpliwie większość, które się na ten radykalizm nie godziły - czy to uznając że jest nierealistyczny, czy to uznając, że jest przejawem naiwności politycznej - poddawały krytyce zarówno aktywność polityczną Kornela Morawieckiego, jak i jego widzenie świata. "Solidarność Walcząca", największe dzieło Kornela Morawieckiego, powstało także z racji tego niedostosowania się Kornela Morawieckiego ze swoim postulatem odzyskania przez Polskę niepodległości z większością podziemia solidarnościowego, które tkwiło w rozdrożu między dialogiem i szukaniem wyjścia poprzez porozumienie z komuną - zwrócił uwagę.

 

- Kornel Morawiecki jawi mi się cały czas jako postać, której opinie, zdania, wszystko, co mówił powinno znaleźć się w ważnych miejscach spuścizny, dziedzictwa polskiego. A z drugiej strony jest to ten człowiek leżący na ławce, niemal anonimowy, który o czwartej nad ranem nie wiedział, co ze sobą zrobić, więc położył się na ławce - zaznaczył senator. 

 

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda skierował do premiera list kondolencyjny. "Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Ojca, Kornela Morawieckiego. Człowieka »Solidarności«, osoby niezwykle nam bliskiej, wielkiego Bohatera polskiej drogi do wolności. Nigdy nie zapomnimy, jak wiele Mu zawdzięczamy" - napisał.

 

Duda złożył premierowi wyrazy współczucia. "Łączymy się w bólu i modlitwie z Panem, Pańską Rodziną, bliskimi i przyjaciółmi, prosząc Miłosiernego Boga, aby przyjął śp. Kornela do Swojego Królestwa" - napisał.

zdr/dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie